Tej zimy piesi w Trójmieście doznają znacznie większej liczby wypadków na lodzie

2022-12-13 21:00
Gips
Autor: Marcin Smulczyński

Nawet 30 w ciągu doby! Tyle razy w ubiegłym tygodniu karetki w Gdyni wyjeżdżały do osób, które przewróciły się na lodzie czy nieodśnieżonym chodniku. Jak mówi Bartłomiej Szmidt, ratownik medyczny z Gdyni, liczba tego typu wypadków tej zimy jest znacznie większa niż rok czy dwa lata temu.

- Najczęściej to są skręcenia stawu skokowego, ale też - u osób starszych - złamanie kości udowej , czy urazy okolicy miednicy. Tego typu wypadki najczęściej dotyczą osób w wieku 60 lat i wzwyż. Nie najlepsze obuwie czy lód, który jest na chodniku, powoduje że starsza osoba pośliźnie się i niestety doznaje tego urazu - tłumaczy ratownik.

Wśród powodów większej liczby wypadków na lodzie ratownik wymienia starzejące się społeczeństwo oraz... słabo odśnieżone chodniki. - Utrzymanie ciągów pieszych to obowiązek właściciela danej nieruchomości - przypomina Magdalena Wojtkiewicz z gdyńskiego ZDiZ-u.

- Dotyczy to dróg wewnętrznych i chodników przylegających do nieruchomości. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni odpowiada wyłącznie za drogi i chodniki, które są w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni. Do obowiązków właściciela nieruchomości należy oczyszczenie przylegającego do nieruchomości chodnika ze śniegu, błota czy lodu, ale także usuwanie sopli czy nawisów - dodaje Magdalena Wojtkiewicz.

Za nieodśnieżenie chodnika właściciel danej nieruchomości może otrzymać mandat nawet do 1500 złotych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE