Ta nieznana funkcja pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak przestawić okna na tryb zimowy?

2022-11-29 13:25
Jakie okna wybrać do domu?
Autor: Pixabay

Dobra informacja dla zmarzluchów. Okna w domowych zaciszach posiadają ukrytą funkcję, dzięki której można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak włączyć tryb zimowy w oknach? Sprawdź ten sposób!

Temperatury za oknem z dnia na dzień spadają, sezon grzewczy już się rozpoczął , dlatego warto pomyśleć o innych sposobach, dzięki którym w naszych mieszkaniach zagości ciepło. Można to zrobić za pomocą przestawienia okna na tryb zimowy.

Tryb zimowy w oknach plastikowych. Co to za funkcja?

Jak się okazuje, popularne okna PCV mają specjalną funkcję, dzięki której możliwa jest regulacja ich szczelności, dostosowana do temperatury powietrza na zewnątrz. Dzięki temu przepuszczają więcej powietrza latem, natomiast zimą zapewniają odpowiednią izolację i w związku z tym wyższą temperaturę wewnątrz.

Tryb zimowy jest mało znaną funkcją w oknach, dostępną w wielu modelach okien PCV. Jak się okazuje, po jej ustawieniu, uszczelka odpowiadająca za moc przepływu powietrza, zostanie jeszcze bardziej dociśnięta. Dzięki temu do wnętrza mieszkania lub domu dostanie się znacznie mniej zimnego powietrza. Właśnie w ten sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń w naszych domowych zaciszach.

Jak sprawdzić, czy okna są w trybie zimowym?

Sposób jest bardzo prosty, wręcz banalny. Wystarczy otworzyć okno i sprawdzić, w którym kierunku skierowane są śruby wystające ze skrzydła. Jak się okazuje, to one odpowiadają za mechanizm, który ustala siłę docisku uszczelki.

Jeżeli grubsza strona ich główek ustawiona będzie do dołu, oznacza to, że okna ustawione są neutralnie. Z kolei gdy środkowe oznaczenie śruby wskazuje "godzinę trzecią lub dziewiątą", wskazuje to wtedy na tryb letni bądź zimowy.

Jak przestawić okna PCV na tryb zimowy?

 Aby przestawić okna na tryb zimowy, potrzebny będzie jedynie klucz płaski 8 lub też regulowany klucz francuski. Wystarczy chwycić nim za śrubę i skierować grubszą część jej główki w kierunku uszczelki.

W ten sposób można docisnąć podkładkę do ramy, dzięki czemu ograniczony zostanie przepływ zimnego powietrza. Do tej czynności dobry będzie imbus w rozmiarze 4. Można również wyregulować wysokość skrzydła oraz jego pozycję. Czy przestawienie okien w tryb zimowy ma wady? Jak się okazuje, tak. Choć pomieszczenia dłużej utrzymują ciepło, a co za tym idzie, zużywana jest mniejsza ilość energii niezbędna do ich nagrzania, taka metoda może powodować rozwijanie się alergii. Dlatego, jeśli na przykład ktoś z domowników jest uczulony, warto zostawić okna w neutralnym trybie.

Wielkie okna - jak się je montuje?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE