Symbolincze uhonorwanie tragedii Ukrainy. Skwer we Wrzeszczu otrzymał nazwę "Bohaterskiego Mariupola"

2022-07-01 17:10
Skwer
Autor: Gdańsk.pl

Skwer we Wrzeszczu otrzymał nazwę “Bohaterskiego Mariupola”. 1 lipca odbyło się oficjalne nadanie nazwy skwerowi na skrzyżowaniu ulic Młodej Polski i Partyzantów.

Miejsce nie bez znaczenia

Pomysł, by stworzyć w Gdańsku skwer narodził się niezwykle szybko, bo w marcu. Wtedy podczas jednej z sesji rady miasta przemawiał mer Mariupola - Wadym Bojczenko. Pod wpływem tej przemowy radni jednogłośnie zdecydowali, że w Gdańsku pojawi się skwer upamiętniający tragiczne dzieje Mariupola. Na jego miejsce wybrano ten we Wrzeszczu. Ten niepozorny i dość mały skwer ma olbrzymią symbolikę, bo znajduje się niezwykle blisko konsulatu Rosji. 

Ważny symbol

Gdańsk, podobnie jak Mariupol ma za sobą ciężkie wojenne doświadczenie. Wiele osób jest przekonanych o tym, że podobnie jak Gdańsk Mariupol zostanie odbudowany. W takim duchu odbywało się odsłonięcie tablicy skweru “Bohaterskiego Mariupola”. Został podpisany pakt miast  “Feniks” - miast które powstały z popiołów. Do jego podpisania dołączyła także Warszawa i prawdopodobnie dołączy Brema. O  ważności takich wydarzeń przekonany jest Konsul Ukrainy w Gdańsku - Oleksandr Plodostyi, który dziękował za inicjatywę, ale i prosił o pamięć za poległych obrońców Mariupola.

 

Wystawa  plenerowa “Mariupol bohaterskie miasto”

Idea wystawy narodziła się w niezwykle dramatycznych okolicznościach. Po bombardowaniu teatru w Mariupolu, który służył jako schron dla Ukraińskich cywilów, zdano sobie sprawę że udokumentowanie zniszczeń i skali barbarzyństwa, jakie spadło na Mariupol jest kluczowe. Wiaczesław Twerdochlib postanowił uwiecznić to na fotografiach. W czasie walk w oblężonym Mariupolu był wolontariuszem, pomagał siłom zbrojnym i cywilom. Materiały fotograficzne udało mu się przemycić w formie cukierka. Dzięki temu mógł pokazać światu, jak piękne i rozwijające się miasto zamieniło się w morze gruzu, niezdatne do życia. 

Wystawę można oglądać do końca września na skwerze. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE