czujka

i

Autor: wikipedia.com

Strażacy z Gdańska zachęcają: Podaruj czujkę na Święta!

2021-12-06 12:12

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku – nie sposób wykryć jego obecności bez odpowiednich urządzeń. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku poprzez akcję „Podaruj czujkę na Święta” zachęca mieszkańców do zakupu czujek, które mogą uratować zdrowie i życie naszych bliskich.

-Czujka czadu ratuje życie, informując nas o wzroście stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach, które użytkujemy. Bez niej nie mamy szans w walce z „cichym zabójcą” - mówią strażacy.

W każdym domu i mieszkaniu, gdzie znajduje się piecyk gazowy czy też inny piec, np. centralnego ogrzewania powinna znajdować się czujka, która w momencie wystąpienia realnego zagrożenia gazowymi produktami spalania (w tym tlenku węgla), poinformuje nas w charakterystyczny i głośny sposób o zaistniałym niebezpieczeństwie. Natomiast w przypadku osób, które nie mają w mieszkaniach piecyków, przyda się czujka dymu, która również realnie podnosi poziom bezpieczeństwa, umożliwiając szybsze wykrycie pożaru np. w porze nocnej.

Niepożądana emisja tlenku węgla do pomieszczeń może być spowodowana przez nieprawidłowe działanie przewodów kominowych, zarówno wentylacyjnych jak i dymowych. Brak ich konserwacji, w tym czyszczenia, wady konstrukcyjne oraz niedostosowanie istniejących systemów wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi stwarza ryzyko nagromadzenia się w mieszkaniu zbyt dużej ilości tlenku węgla – aż do osiągnięcia stężenia które może spowodować śmierć !

CZUJKI DYMU

Tlenek węgla to nie jedyny zabójca spośród produktów spalania. Wszędzie, gdzie znajdują się materiały palne, nie można wykluczyć powstania pożaru. W dzisiejszych czasach niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru znacznie wzrosło – wszechobecne tworzywa sztuczne, wykorzystywane do produkcji mebli czy elementów wystroju wnętrz, ulegają spalaniu znacznie szybciej, niż dominujące kiedyś materiały pochodzenia naturalnego. Dodatkowo, w czasie rozkładu termicznego emitują znaczne większe ilości dymu, który jest główną przyczyną śmierci w wyniku pożaru. O ile w ciągu dnia, podczas normalnego funkcjonowania, jesteśmy wstanie wyczuć dym, w nocy zagrożenie wzrasta i może doprowadzić do tragedii. Czujka dymu daje nam szansę - głośnym dźwiękiem informuje o wykryciu dymu, a co za tym idzie powstaniu pożaru, oferując możliwość szybkiego zareagowania na powstałe zagrożenie: ugaszenie pożaru w zarodku i skuteczną ewakuację.

 CZUJKA – PREZENT, KTÓRY MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Strażacy chcą dotrzeć do świadomości jak największej liczby osób. Zwłaszcza w przedświątecznym okresie, kiedy mieszkańcy Gdańska planują prezenty dla najbliższych. Być może od lat członkowie naszych rodzin czy znajomi żyją bez odpowiednich zabezpieczeń w postaci prostych i relatywnie tanich urządzeń pomiarowych? Czujkę wykrywającą dym czy tlenek węgla (lub oba czynniki jednocześnie) można kupić już za kilkadziesiąt złotych – czy nie jest to cena warta uratowania ludzkiego życia ?

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

-Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.-Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.-Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.-Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.-W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca - mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE