Stanisław Lem na monecie w Mennicy Gdańskiej. To ewenement w skali świata. Ile kosztuje?

2022-12-09 11:21
Stanisław Lem na monecie w Mennicy Gdańskiej
Autor: Mennica Gdańska

Pierwsze na świecie monety z serii "Stanisław Lem, mistrz fantastyki". Inwestycja, która może się zwrócić. Moneta posiada projekt ilustratora książek Lema, Daniela Mroza.

Stanisław Lem był polskim pisarzem gatunku hard science-fiction, filozofem i futurologiem. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych oraz miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Oprócz opowiadań science fiction, jak „Dzienniki gwiazdowe” czy cykl przygód pilota Pirxa, w dorobku pisarza są także powieści detektywistyczne , futurologiczne eseje i rozprawy, poezja,  scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów, jak również, jedyne w swoim rodzaju, kosmiczne baśnie „Bajki robotów”.

Jednym z licznych wyrazów międzynarodowego uznania dla twórczości Stanisława Lema było nazwanie jego nazwiskiem odkrytej we wrześniu 1970 roku planetoidy, a także pierwszego zbudowanego w całości w Polsce satelity naukowego.

Jedyne 100 sztuk

Moneta została wybita z 200 g czystego srebra najwyższej próby, w ograniczonym nakładzie wynoszącym jedynie 100 szt. Czynnik ten sprawia, że jest to doskonała pozycja kolekcjonerska. Na rewersie monety znajdują się wizerunki tandemu wybitnych twórców: pisarza Stanisława Lema i krakowskiego artysty grafika Daniela Mroza, którego odręczne ilustracje tuszem „Bajek robotów” i „Cyberiady” zapisały się w świadomości pokoleń czytelników jako ikoniczne odwzorowanie uniwersum Lema.

Na pierwszym planie, częściowo przesłonięte abstrakcyjnymi geometrycznymi strukturami zaczerpniętymi z grafik Mroza, widnieją narzędzia ilustratora i niektóre z najpopularniejszych tomów prozy Lema: „Solaris”, „Cyberiada”, „Eden”. Na awersie widnieje fragment postaci z rysunku Daniela Mroza z 1972 roku do „Cyberiady” Stanisława Lema.

Moneta zapakowana jest w eleganckie drewniane pudełko wraz z certyfikatem poświadczającym jej autentyczność.

Obecnie moneta kosztuje 3 299 zł, ale Mennica Gdańska zaznacza, że już od marca 2023 cena wzrośnie o 300 zł. Przy zakupie obowiązuje limit 3 sztuk.

Moneta zawiera projekt ilustratora książek Lema

Daniel Mróz był artystą wizualnym, grafikiem, scenografem i ilustratorem, który stworzył najsłynniejsze ilustracje do opowiadań Stanisława Lema. Mróz korzystał głównie z pióra i tuszu. Jego ilustracje są bardzo charakterystyczne, konstruował je precyzyjnym szrafowaniem, setkami cienkich czarnych kresek, które przypominają drzeworyt sztorcowy, rozpowszechniony w XIX-wiecznej ilustracji. Ilustracje Daniela Mroza cechuje surrealizm i groteskowość. Sławę przyniosły mu przede wszystkim ilustracje do dzieł Stanisława Lema. Zilustrował m.in. „Cyberiadę” i „Bajki robotów”, zaprojektował też okładki do wielu innych książek Lema. Ilustracje Mroza wywarły wpływ na pokolenie czytelników i wschodzących ilustratorów. Daniel Mróz był wymieniany we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików.

Fałszywy policjant zatrzymany i aresztowany. 44-latek oszukał seniorkę na 13 tys. złotych
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE