Niemowlak

i

Autor: www.pxhere.com

Sopot dofinansuje zabiegi in-vitro! Radni uchwalili program leczenia niepłodności

2021-11-05 8:44

Sopot dofinansuje zabiegi in-vitro! Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasta Sopotu w latach 2022-2025” uchwalili sopoccy radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Sopotu. Jest on częścią szerszego planu działania na rzecz wspierania kobiet i rodziny pod nazwą „Sopocianki”.

– To wielka radość – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Dziękuję radnym za wsparcie tak ważnego dla młodych sopocian.  Już w pierwszym roku będzie mogło z niego skorzystać 5 par – dodaje Czarzyńska-Jachim.

W ramach programu para będzie miała prawo skorzystać trzykrotnie z procedury wspomaganego rozrodu. Aby zakwalifikować się do niego należy co najmniej rok mieszkać na terenie Sopotu i rozliczać podatek w tutejszym urzędzie skarbowym. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat, a przez ostatni rok nie udało się zrealizować planów rozrodczych metoda naturalną. To oferta dla osób w związkach małżeńskich jak i pozostających w związkach partnerskich.

– Program będzie realizowany od przyszłego roku. Na stronie internetowej Miasta Sopotu zostanie umieszczona informacja o rozpoczęciu oraz zasadach uczestnictwa w programie. Placówka wyłoniona w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta Sopotu prowadzić będzie rekrutację i kwalifikację par w swojej siedzibie – podkreśla wiceprezydentka Sopotu.

Według danych - nawet 20 proc. par w Sopocie ma problem z powiększeniem rodziny.

– Jest to tendencja nie tylko sopocka, ale ogólnopolska. Coraz więcej par ma dziś takie problemy. Dodatkowo w Polsce nie ma żadnych, refundowanych procedur, które pomogłyby parom uzyskać upragnione potomstwo – zaznacza Czarzyńska-Jachim.

W Gdańsku dzięki programowi dofinansowania do in-vitro urodziło się niemal 250 dzieci. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE