lotnisko

i

Autor: wikipedia.com

Sąd Unijny wydał wyrok w sprawie lotniska w Kosakowie. Gdynia planuje się od niego odwołać

2021-12-22 17:36

Gdynia i Kosakowo przegrywają batalię sądową. Sąd UE oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej, która uznała pomoc publiczną udzieloną lotnisku za niezgodną z prawem. Gdynia chce odwołać się od wyroku.

Batalia sądowa w tej sprawie trwa od 7 lat. Komisja Europejska nakazała zwrot pomocy publicznej, którą Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo otrzymał z samorządu. Wtedy były to prawie 92 miliony złotych. -To decyzja o negatywnym skutku z punktu widzenia miasta, ponieważ inne rozstrzygniecie sprawy mogłoby otworzyć potencjalną drogę odszkodowawczą. Nie zmienia to jednak faktu, że przysługuje nam teraz prawo do odwołania od wyroku, które wykorzystamy -mówi Agata Grzegorczyk z gdyńskiego Ratusza.

Komisja uznała, że sfinansowanie przebudowy lotniska wojskowego w cywilne było niedozwolonym wsparciem. Ponadto stanowiło nieuzasadnioną konkurencję dla Portu Lotniczego w Gdańsku. Strony skarżące, czyli gmina Kosakowo, Gdynia i lotniskowa spółka muszą pokryć koszty sądowe. A te nie są małe i ciągle rosną, bo od kiedy Gdynia sadzi się z Komisją Europejską na apelacje i usługi prawnicze wydała już blisko 3 mln złotych.