Rośnie liczba osób chorych na COVID-19. Co ze szpitalem tymczasowym w Amber Expo?

2021-03-03 7:09 Dominika Bakura
Koronawirus. W stołecznych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych. Wojewoda mazowiecki znalazł rozwiązanie
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Województwo pomorskie w czołówce zachorowań na koronawirusa. Na ten moment, na Pomorzu, na ponad 1600 dostępnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, zajętych jest 1071. – Szpital w AmberExpo jest więc gotowy do otwarcia w każdym momencie – mówi Piotr Kobzdej z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Szpital w AmberExpo od ponad miesiąca jest gotowy do otwarcia, jednak nie przyjmuje pacjentów. Placówka, pozostając "w gotowości", zatrudnia na stałe 15 osób.

– Na razie szpital w Amber Expo jest tzw. szpitalem pasywnym. Uruchomienie szpitala tymczasowego zależy od oceny sytuacji epidemicznej w kraju i województwie, zajętości łóżek w województwie itp. – tłumaczy Piotr Kobzdej. – A obecnie zachorowalność wzrasta, sytuacja się nie poprawia. Musimy więc być gotowi na otwarcie w każdym momencie – dodaje przedstawiciel Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Na ten moment na terenie AmberExpo działa punkt szczepień. Funkcjonuje on 7 dni w tygodniu, w godzinach 8:00-20:00.

Od stycznia działa natomiast szpital tymczasowy w sanatorium MSWiA w Sopocie.

– Na obecną chwilę przyjmuję kilkunastu pacjentów. Wynika to z tego, że finansowanych jest 21 łóżek – podkreśla Piotr Kobzdej.

Szpital w Sopocie ma do dyspozycji m.in. kardiomonitory, aparaty USG i RTG, pompy infuzyjne, defibrylatory, tomograf komputerowy. Część wyposażenia medycznego przekazała Agencja Rezerw Materiałowych.