Przyrost ludności na Pomorzu. Dwie gminy w czołówce w kraju! Tu ludzie chcą mieszkać?

i

Autor: gdansk.pl

świat w liczbach

Przyrost ludności na Pomorzu. Dwie gminy w czołówce w kraju! Tu ludzie chcą mieszkać?

2023-12-08 8:38

Do 2060 r. liczba zamieszkałych w Polsce osób spadnie do 30,4 miliona - podaje raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Z danych wynika, że dwie pomorskie gminy są w czołówce kraju! O jakich miejscowościach mowa?

W końcu czerwca 2022 r. w naszym kraju mieszkało ponad 37,8 mln osób. Najmniejszy ubytek ludności do 2060 r. będzie miał miejsce w dwóch województwach: pomorskim i mazowieckim - ponad 7 proc. W przypadku Pomorza oznacza to 176 tys. mniej mieszkańców. W krótszej perspektywie, do 2040 r. wskaźnik ten w obu województwach wyniesie poniżej 1 procenta. Na Pomorzu będzie nas wówczas o ok. 16 tys. mniej - to tak, jakby z mapy zniknęło miasto wielkości Kartuz.

Co się zmieniło od ostatniego raportu GUS? 

“Prognoza ludności na lata 2023–2060” to raport, który GUS opublikował w sierpniu tego roku, a pod koniec listopada zaprezentował aneks analizujący demografię ludności gmin w Polsce do 2040 r. 

Co pokazuje najnowszy raport GUS?

Raport GUS wskazuje na wyraźny ubytek ludności w Polsce do 2060 r. W scenariuszu głównym tzw. średnim przewiduje się spadek do 30,4 mln osób. Natomiast w scenariuszach alternatywnych odpowiednio: do 26,7 mln w niskim oraz do 34,8 mln w wysokim.

Pomorskie wśród województw z najmniejszym spadkiem ludności

Liczba ludności będzie się zmniejszać we wszystkich województwach. Największy spadek prognozowany jest dla województwa świętokrzyskiego – do 2060 r. liczba mieszkańców zmniejszy się aż o 30,6 proc. Z kolei najmniejszy ubytek ludności przewiduje się dla województwa pomorskiego i mazowieckiego – ponad 7 proc. W krótszej okresie, do roku 2040 r. redukcja ludności w Pomorskiem i Mazowieckiem ma wynieść poniżej 1 proc.

Dwie gminy z Pomorza w czołówce przyrostu ludności

Jak wskazuje Gdańsk.pl, wśród 10 gmin w Polsce, wymienionych w raporcie GUS, w których do 2040 r. dojdzie do najwyższego prognozowanego przyrostu liczby ludności są dwie gminy w województwie pomorskim: Kosakowo (na miejscu drugim) i Żukowo (na miejscu czwartym). W pierwszej z nich liczba mieszkańców ma wzrosnąć o 42,5 proc., a w drugiej o 41,2 proc.

Jak wzrośnie w Polsce liczba seniorów? 

W perspektywie do 2060 r. dla wszystkich powiatów przewidywany jest wzrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej. Jednak w początkowym prognozowanym okresie w kilku powiatach przewidywany jest jego niewielki spadek. Są to miasta na prawach powiatów: Kraków, Wrocław, Sopot oraz miasto stołeczne Warszawa, dla których do 2040 r. przewiduje się spadek od 0,3 do 0,5 punktów procentowych. W pozostałych powiatach wzrost tego wskaźnika mieści się w przedziale 0,1–10,2 p. proc. do 2040 r. i 6,9–19,7 p. proc. do 2060 r. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected] 

Pomorskie. Włączenie gdańskiej choinki