Przemycali narkotyki w lodówkach - oskarżonych jest 12 osób. Zobacz jaki jest udział Polaków w międzynarodowym procederze

2022-12-22 10:09
zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay

Gang przemycał narkotyki z Hiszpanii przez Polskę do Szwecji, teraz akt oskarżenia skierowała do sądu prokuratura. Łącznie oskarżonych zostało 12 osób. W toku śledztwa CBŚP przejęło łącznie 187 kg narkotyków o wartości 3 mln zł, które były przemycane m.in. w lodówkach.

Kierowali międzynarodową grupą przestępczą

Oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w odniesieniu do dwóch oskarżonych, kierowania grupą, w akcie oskarżenia prokurator sformułował wobec oskarżonych zarzut dotyczący przemytu znacznych ilości narkotyków. Za przestępstwa te oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności - zaznaczył rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Przemyt narkotyków z Hiszpanii do Polski

Ustalenia śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy CBŚP pod nadzorem prokuratury wykazały, że członkowie międzynarodowej grupy przestępczej przemycali haszysz i marihuanę do Polski na dwa sposoby. Pierwszy z nich to transporty sprzętu AGD i ukryte w lodówkach lub zamrażarkach paczki z narkotykami. Urządzenia te następnie w Polsce były przepakowywane do innych pojazdów i transportowane do portów, skąd promem trafiały do Szwecji.

- mów rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.

Drugim sposobem było przesyłanie narkotyków w paczkach kurierskich, nadawanych z Hiszpanii do Suwałk i Nowej Wsi Ełckiej. Po odbiorze paczki narkotyki ukrywano w lodówkach składowanych w jednym z garaży w Ełku, po czym za pośrednictwem firm przewozowych trafiały do Szwecji

Sprawa rozpoczęła się już w 2021 roku. W styczniu dzięki informacjom policjantów CBŚP, służby szwedzkie na promie, który wypłynął z Gdyni odkryły w naczepie samochodu 6 lodówek wypełnionych narkotykami. Łącznie szwedzcy celnicy przejęli wtedy ponad 82 kg marihuany i prawie 31 kg haszyszu. W lutym przewożono dwie lodówki wypełnione torbami foliowymi, zawierającymi 30 kg marihuany. Następnie w wyniku przeszukania garażu, z którego wyjechał skontrolowany pojazd, funkcjonariusze przejęli kolejne 44 kg marihuany. Zatrzymano wtedy dwie osoby, a w trakcie tych działań wsparcia udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Kolejne zatrzymania to luty 2022 i działania Policji w hiszpańskiej Maladze. 

Lodówki z przemytu trafiły do szpitala

Łącznie oskarżono 12 osób w wieku od 23 do 47 lat oraz przejęto prawie 187 kg narkotyków wartych około 3 miliony zł w hurcie, z których można byłoby przygotować około 187 tysięcy porcji dilerskich.

Z kolei rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel przekazał, że w śledztwie na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń na mieniu oskarżonych w postaci nieruchomości, samochodów, środków finansowych i biżuterii o łącznej wartości około 4 milionów złotych. Zabezpieczone w toku śledztwa chłodziarko-zamrażarki, służące oskarżonym do przemytu narkotyków, prokurator przekazał na rzecz szpitala w Sejnach.

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych. Kobieta trafiła do szpitala
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE