Program „Zdrovve Love” będzie realizowany niezależnie od opinii ministra Czarnka. Władze Gdańska zamierzają kontynuować edukację seksualną wśród uczniów

2021-11-29 18:54
eska
Autor: mat. pras.

Przemysława Czarnka, który skrytykował program edukacji seksualnej w szkołach. Przypomnijmy, podczas konferencji w Gdańsku, szef resortu zapowiedział blokowanie programu "Zdrovve Love" i nazwał go demoralizacją. 

Zapowiadane zmiany w prawie oświatowym wprowadzają zarówno odpowiedzialność karną dla dyrektorów, ale także jeszcze większą możliwość kontrolowania zajęć, które odbywają się w szkołach. Chodzi również o dodatkową ofertę edukacyjną.

- Nowelizacja wniesiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca próbuje wprowadzić przepis karny do prawa oświatowego. Z perspektywy środowiska dyrektorów i nauczycieli jest to ogromnie zagrażająca zmiana - mówiła podczas briefingu Monika Chabior. - Obecnie dyrektorzy i pracownicy szkół, podlegają kodeksowi karnemu i zgodnie z nim rozpatrywane są wszystkie uchybienia i niedopełnienia związane z ich pracą. Nie ma żadnego powodu, oprócz zastraszania środowiska szkolnego, aby wprowadzać nowe przepisy do prawa oświatowego. Wiem, że środowisko dyrektorskie i nauczycielskie się temu jednoznacznie sprzeciwia i bardzo się obawia. Minister Czarnek twierdził, że takie rozwiązanie nie ma miejsca. Może dlatego tak uważał, bo nie słuchał mojej wypowiedzi, a została mu ona przedstawiona przez osobę trzecią, co jeszcze dodaje zamglenia tej całej sytuacji.Podczas briefingu miejscy radni odnieśli się do zapowiedzi blokowania za pomocą kuratorium gdańskiego programu edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży i nazwania Zdrovve Love "demoralizacją".

- Narzucanie swoich poglądów, swojej jedynie słusznej wizji świata ministra Czarnka rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół i przede wszystkim uczniom, to jest próba ultraprawicowej, ortodoksyjnej indoktrynacji naszych dzieci - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Nie możemy jako odpowiedzialni samorządowcy obok takich słów przejść obojętnie. Program "Zdrovve Love" to program dobrowolny, który bazuje na wiedzy naukowej, a wbrew twierdzeniom ultrakonserwatywnych polityków to nie nasza strona sceny politycznej chce cokolwiek i komukolwiek narzucić.- Poglądy ministra Czarnka są mocno zaściankowe. Część osób chce żyć normalnie, chce, żeby im nie narzucać pewnych rzeczy i myślę, że ta rzesza osób to będą beneficjenci naszego programu. Nic nie robi programowi "Zdrovve Love" takiej reklamy jak antyreklama ministra Czarnka - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. - Mamy demokrację, różnie wychowujemy swoje dzieci, różne mamy poglądy, ale jedno jest ważne, to że to ja i moje dziecko decydujemy o tym, co chcemy robić w domu i poza domem. Bardzo istotne jest to, że program "Zdrovve Love" jest dobrowolny i przekazuje wiedzę naukową.

W ankiecie ewaluacyjnej program przez uczestników i rodziców został oceniony na 4,5 w 5-stopniowej skali. Miasto zapowiedziało, że zajęcia od kolejnego semestru będą mogły odbywać się nie tylko w obiektach szkolnych, ale także poza nimi. Zaktualizowany zostanie także obecny podręcznik. W tym tygodniu zostanie również ogłoszony konkurs na organizację pozarządową, która poprowadzi projekt. 

- Jeszcze w tym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych, które będą realizować działania w obszarze "Zdrovve Love". Mamy na ten cel zabezpieczone środki w budżecie - dodała Monika Chabior. - Nasze dwa pierwsze zadania to wyłonienie oferenta, który przeprowadzi warsztaty edukacyjne w przyszłym semestrze oraz przygotuje zaktualizowany poradnik.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE