pieniądze

i

Autor: gettyimages Projekt bonu energetycznego jest już gotowy, szczegóły ma wkrótce przedstawić Ministerstwo Klimatu

Problemy z bankami w długi weekend: Musisz UWAŻAĆ na swoje pieniądze!

2021-11-10 9:40

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że terminowe płatności warto zaplanować i zlecić przed 11 listopada. Tego dnia mogą pojawić się problemy z bankami. Jak się na to przygotować? Co dokładnie będzie "szwankować"? Wyjaśniamy w tym artykule.

Uwaga na przerwy techniczne w bankach w czasie długiego weekendu. 11 listopada to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir ma przerwę w funkcjonowaniu. Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem lub w dowolnym momencie skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

Przelewy na długi weekend. Jak działają banki?

Jak podaje portal buissnerinsider.pl, Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godz. 9.30, 13.30 i 16, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Przelewy, które zostaną zlecone w środę 10 listopada po godz. 16, trafią na konta odbiorców w piątek 12 listopada - poinformowała KIR.

Warto jednak pamiętać, że godzina rozliczenia w systemie, nie jest równoznaczna z tym, że jeśli do tego momentu "puścimy" przelew, ten dojdzie na czas. Każdy bank ma tu swoje terminy graniczne.

Przykładowo w największym polskim banku PKO BP, przelewy należy zlecić, w zależności od sesji, do godz. 8, 11.45 lub 14.30. Pieniądze w banku księgowane są o godz. 11.30, 15.10 lub 17:30.

Express Elixir umożliwia natychmiastowe przesyłanie środków między rachunkami w różnych bankach. Jednak realizacja takiego przelewu zależy od dostępności w banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie. I może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne. 

Często także przelewy ekspresowe są dodatkowo płatne. Wysokość opłaty lub jej brak zależy nie tylko od banku, ale także od konkretnego konta, jakie posiadamy. Warto to wcześniej sprawdzić w tabeli opłat i prowizji.

W Lublinie powstał robot, który dostarcza jedzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE