Za pracę w nocy przysługuje dodatek. Sprawdź, ile wynosi!

i

Autor: Pixabay.com

praca

Pracujesz w nocy? Należy ci się spora gotówka! Mało kto o tym wie

2023-05-30 7:41

W 2023 roku dwa razy zostanie podwyższone wynagrodzenie minimalne. To ma wpływ na większy dodatek za pracę w nocy. Sprawdziliśmy, ile wynosi. Szczegóły w poniższym materiale.

Praca w nocy, czyli kiedy?

Jak mówi kodeks pracy, pora nocna powinna być wyznaczona pomiędzy godzinami 21:00-7:00 i obejmować 8 godzin pracy. To pracodawca ustala, w jakim przedziale czasu wykonanie pracy będzie uprawniało pracownika do dodatkowego wynagrodzenia. Taka informacja powinna pojawić się przy rozpoczęciu pracy w danym przedsiębiorstwie.

Komu przysługuje dodatek nocny?

Prawo do dodatku za pracę w nocy mają osoby zatrudnione, które pracują w porze nocnej - stale lub czasowo. Prawo pracy wskazuje, że jest to pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej każdej doby lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Jak go obliczyć dodatek za pracę w nocy?

W styczniu i lipcu zostanie podniesiona praca minimalna za wykonaną pracę. To oznacza, że dodatek za nocną pracę w 2023 roku zostanie dwa razy podwyższony.

Aby obliczyć wysokość tego dodatku, bierze się pod uwagę liczbę godzin wynikającą z czasu pracy pracownika w danym miesiącu oraz stawkę godzinową z minimalnego wynagrodzenia, która stanowi iloraz miesięcznego wynagrodzenia minimalnego.

Jak wyjaśnia portal forsal.pl, pierwszy czynnik określa się poprzez pomnożenie liczby pełnych tygodni danego miesiąca przez 40 godzin i dodanie 8 godzin do uzyskanego wyniku.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy?

I tak wychodzi, że dodatek za pracę w nocy za 1 godzinę wynosi:

  • w kwietniu 4,59 zł brutto,
  • w maju i czerwcu - 4,15 zł,
  • w lipcu 4,29 zł, w sierpniu 4,09 zł,
  • we wrześniu 4,29 zł,
  • w październiku 4,09 zł,
  • w listopadzie 4,50 zł,
  • 4,74 zł w grudniu.

Warto zauważyć, ze to minimalny dodatek za pracę w porze nocnej. Pracodawca może dobrowolnie ustalić wysokość dodatku na wyższym poziomie.

Jeśli pracownik wykonują pracę w nocy poza zakładem, to dodatek może zostać zastąpiony ryczałtem. Jego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE