Poznaj listę zwycięskich projektów BO2022! Będą nowe drogi, boiska czy oświetlenie

2022-09-22 13:24
Poznaj listę zwycięskich projektów BO2022! Będą nowe drogi, boiska i... drzewa!
Autor: gdynia.pl

84 projekty dzielnicowe i dwa projekty Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego – tyle trafi do realizacji w ramach BO2022! W głosowaniu wzięło udział 20 331 osób, czyli 9,15 procent mieszkanek i mieszkańców Gdyni. Tegoroczna edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego była już dziewiątą z kolei.

Głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim trwało od 5 do 19 września. Udział mogły wziąć wszystkie osoby mieszkające w Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie prowadzone było elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

Tradycyjnie najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu ostatniego dnia, głosy oddawano praktycznie jeszcze do 23.59

– mówi Magdalena Warmowska z działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.Wyniki gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 ogłoszone zostały w środę, 21 września, podczas spotkania w UrbanLab Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2022 do podziału było 11 054 272 zł plus premia w ramach „Projektu +1”. To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsca. W tym roku wybieraliśmy spośród 241 projektów dzielnicowych. Najwięcej było ich na Chyloni – 27, najmniej na Kamiennej Górze – trzy. Ostatecznie do realizacji mieszkańcy i mieszkanki Gdyni wskazali 61 projektów dzielnicowych małych oraz 23 projekty dzielnicowe duże. Spośród czterech poddanych pod głosowanie projektów miejskich w Klimatycznym Budżecie Obywatelskim wybrano dwa.

Najwyższą frekwencję – 20,04 procent głosujących – osiągnięto na Chwarznie-Wiczlinie i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48” o wartości 585 000 zł. Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się, odpowiednio: Wielki Kack (16,34 proc.) oraz Działki Leśne (15,63 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Rabata kwietna o powierzchni do 25 m2 na zakręcie ulicy Radosnej” w Wielkim Kacku oraz „ Integracja na parkurze strzeleckim - cykliczne treningi strzeleckie oraz łucznicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z turniejami” na Działkach Leśnych o wartości – odpowiednio – 15 000 zł i 14 890 zł. Najrzadziej głosowano na projekty złożone na Kamiennej Górze (2,12 proc.). Projekt, który otrzymał najwięcej punktów w tegorocznym głosowaniu – 9640 – to „Nasadzenia drzew oraz rabat przyulicznych oraz rozszczelnienie betonowych nawierzchni w 6 dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Obłuże, Dąbrowa, W. Kack, Dz. Leśne i Leszczynki”, czyli ogólnomiejska inicjatywa Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Z kolei wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów otrzymały „Zainstalowanie lamp przy ciągu pieszym na długości Potoku Wiczlińskiego od zejścia przy Przedszkolu nr 59 do ul. Krauzego” w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz „Park kieszonkowy przy ul. Lipowej” w Wielkim Kacku. Oba te projekty uzyskały 1389 punktów. Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Błękitnej” (Oksywie - 538 241 zł). Najtańszy projekt dzielnicowy, który trafi do realizacji to „Cykliczne zajęcia ruchowe - joga i fitness w Redłowie” (Redłowo - 5300 zł).

Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się od stycznia 2023 roku, czyli w kolejnym roku budżetowym.

KOLEJNE PROJEKTY DO REALIZACJI

Warto pamiętać, że projekty, dla których w wyniku głosowania zabrakło pieniędzy, wciąż mają szansę na realizację. W ciągu trzech miesięcy od zakończenia głosowania Rady dzielnic mogą „dołożyć” ze swoich środków brakującą kwotę na realizację projektu dzielnicowego: małego lub dużego „spod kreski” -, a Radni Miasta mogą zdecydować o dofinansowaniu z budżetu kolejnego projektu miejskiego. Podobne deklaracje, z własnych środków, mogą składać prywatni darczyńcy.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ, POMÓŻ ROZWIJAĆ BUDŻET OBYWATELSKI

Każda edycja Budżetu Obywatelskiego różni się od poprzednich. Wprowadzane zmiany są w dużej mierze wynikiem prowadzonej ewaluacji, której ważnym elementem jest ankieta wypełniana przez mieszkańców pod koniec każdego procesu. Również w tym roku gdynianie i gdynianki mają taką możliwość. Formularz ewaluacyjny dostępny jest tu do 25 września.

Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie zajmie 10 minut.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE