Pomóż wybrać Kaszëbsczé Słowo Rokù 2020! Jeszcze do soboty (16.01) można przesyłać swoje propozycje

2021-01-15 15:24
Fundacja Kaszuby
Autor: Fundacja Kaszuby

„Larwa”, czyli „maseczka”, a może „karujta sã”, czyli „precz”? Fundacja Kaszuby ogłasza plebiscyt na Kaszubskie Słowo Roku 2020! Najpopularniejsze wyrażenie wybiorą internauci, ale zanim to się stanie, organizatorzy czekają na zgłoszenia. Swoje propozycje – wraz z tłumaczeniem i definicją - można przesyłać do soboty (16.01).

Fundacja Kaszuby ogłasza plebiscyt na Kaszëbsczé Słowo Rokù 2020. Jeszcze do soboty (16.01) organizatorzy czekają na zgłoszenia słów/wyrażeń/określeń w języku kaszubskim. Każdy ma możliwość przesłania dowolnej liczby propozycji – a można to zrobić za pomocą formularza. Szukasz podpowiedzi? Sprawdź stronę: Słownik polsko-kaszubski / Pòlskò-kaszëbsczi słowôrz.

W kolejnym etapie konkursu trzyosobowe Jury wybierze 5 najciekawszych zgłoszeń, które poddane zostaną głosowaniu. Jak powiedział nam Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby, do tej pory do plebiscytu wpłynęło ok. 80 propozycji. Zgłoszone słowa w większości nawiązują do wydarzeń minionego roku, w tym pandemii koronawirusa, ale też strajków kobiet. To między innymi:

-larwa – maseczka

-òstóń doma - zostań w domu

-pòszëdło - epidemia

-sztërnôstnica - kwarantanna

-karujta sã! - precz, wynoście się

O szczegółach plebiscytu opowiedział nam Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. Posłuchaj!

Głosowanie na Kaszubskie Słowo Roku ruszy w ostatnim tygodniu stycznia na facebookowym profilu Fundacji Kaszuby. Autorzy trzech najpopularniejszych propozycji otrzymają nagrody.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE