Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”

2022-01-14 14:00
Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”
Autor: gdynia.pl

Pod koniec ubiegłego roku legendarny żaglowiec „Pogoria” zmienił swojego armatora. Został nim Pomorski Związek Żeglarski. W piątek, 14 stycznia, z tej okazji nastąpiło symboliczne przekazanie jednostki oraz uroczyste podniesienie bandery.

Nowy armator żaglowca został wyłoniony w konkursie na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii”. Jego wynik ogłoszony został 30 października, a podmiotem któremu powierzono zadanie okazał się Pomorski Związek Żeglarski. Do końca roku trwały procedury formalne. Związek otrzymał wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, a także utworzył Biuro Armatorskie. Jego dyrektorem został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Pod koniec roku, 27 grudnia, miało miejsce przekazanie techniczne jednostki, natomiast w piątek, 14 stycznia – symboliczne podniesienie bandery na żaglowcu.

Uroczystość odbyła się w Marinie Yacht Park w Gdyni. Udział w niej wzięli przedstawieciele Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

"Bardzo się cieszę, że prezes Witkowski i Pomorski Związek Żeglarstwa podjęli to wyzwanie. Bądź co bądź „Pogoria” to żaglowiec z długoletnimi tradycjami, którego działalność i dotychczasowe funkcjonowanie wniosły wiele dobrego w rozwój całej kultury morskiej, edukacji morskiej i samego żeglarstwa. Na pewno prowadzenie i bycie armatorem takiego żaglowca to duże wyzwanie. Pomysły – których prezesowi Witkowskiemu, jak i przedstawicielom Pomorskiego Związku Żeglarskiego, z pewnością nie brakuje – mogą tylko napawać optymizmem, że będzie to żaglowiec pozwalający całej społeczności żeglarskiej w różnym wieku skorzystać z tych możliwości"

– mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Bezpośrednio przy „Pogorii” pracować będzie sztab doświadczonych osób. Za eksploatacje jednostki odpowiadał będzie wspomniany dyrektor Biura Armatorskiego – Andrzej Szklarski. Za organizację rejsów odpowie Anna Kocur. Kapitanami jednostki pozostaną Andrzej Witowski i Tomasz Orlean, którzy od lat dowodzą jednostce.

„Pogoria” została zaprojektowana przez inż. Zygmunta Chorenia i zbudowana w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jednostka jest trójmasztową barkentyną. Jej całkowita długość wynosi 41,3 metra, szerokość 8 metrów, a zanurzenie – 3,6 metra. W ciągu przeszło 40. lat rejsów „Pogoria” zapisała na swoim koncie m.in.: okrążenie świata, wyprawa do Antarktyki czy opłynięcie przylądka Horn. Od teraz jej armatorem jest Pomorski Związek Żeglarstwa, a jej macierzystym portem – Gdynia.

Suwałki. Strażacy uratowali niemowlę, które miało problemy z oddychaniem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE