Podwyżki dla nauczycieli w 2023 roku. Ile zarabiają pedagodzy?

2023-02-09 9:40
Nauczyciel płakał ze śmiechu jak sprawdzał. Te odpowiedzi z klasówek to HIT! [GALERIA]
Autor: giovannacco/Pixabay/cc0 Nauczyciel płakał ze śmiechu jak sprawdzał. Te odpowiedzi z klasówek to HIT! [GALERIA]

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia, uderza w wypłatę nauczycieli. Tak twierdzą związkowcy ZNP i żądają kolejnych podwyżek. Pedagodzy domagają się wzrostu wynagrodzenia o ponad 25 proc.

Aktualizacja, 2 lutego 2023

Minister Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli

Odnosząc się do postulatów związkowców w sprawie podwyżek dla nauczycieli, minister w środę (1 lutego) w programie "Polski punkt widzenia" wskazał, że "w dużej części oczekiwania zostały zrealizowane".

Związkowcy zaciemniają rzeczywistość, taka rola związków nam się nie podoba. Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli realizujemy od kwietnia ub.r. – kwiecień, wrzesień i styczeń, w związku z nową ustawą budżetową 

– zaznaczył.

Chcemy, żeby były dalsze podwyżki. Realizujemy podwyżki od 2015 r., odkąd jesteśmy przy władzy

 – podkreślił.

Minister podał, że wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o niemal 80 proc., natomiast dla najlepiej zarabiających o 55 proc.

Jakie podwyżki dla nauczycieli w 2023 roku?

Wraz z nadejściem 2023 roku wzrosła płaca minimalna, która obecnie wynosi 3 490 złotych brutto. Sławomir Broniarz, prezes ZNP zwrócił uwagę, że podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że niektórzy pedagodzy otrzymają pensje niższe od tej kwoty. W związku z tym będą musieli otrzymywać dodatek uzupełniający.

Jak zapowiedziała Adrianna Całus-Polak, rzecznik MEN, projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, zostanie skierowany do opiniowania i uzgodnień.

Nauczyciele skończą z postulowanymi podwyżkami?

Senat przegłosował poprawkę w ustawie budżetowej dotyczącą zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli o 25,3 proc. zamiast o przyjęte wcześniej 7,8 proc. Jest to wynik wniosku złożonego przez związek, w ktróym nauczyciele postulowali o zwiększenie kwoty bazowej wynagrodzenia do 4 432,15 złotych brutto.

Zgodnie z art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Minimalne wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku po podwyżkach o 7,8 proc. powinny wynosić:

  • nauczyciel początkujący: 3691 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany: 3878 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany: 4224 zł brutto.
500+ do likwidacji? Politycy komentują
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE