Pierwsza polska rakieta kosmiczna powstaje w Gdyni. Testy jeszcze w tym roku

2022-07-05 9:44
Pierwsza polska rakieta kosmiczna powstaje w Gdyni. Testy jeszcze w tym roku
Autor: pomorskie.eu

Suborbitalna rakieta o nazwie Perun ma transportować towary poza ziemską atmosferę. To unikatowe dzieło pomorskich konstruktorów nazwę odziedziczyło po najważniejszym słowiańskim bóstwie – bogu grzmotów i piorunów. Perun będzie pierwszą polską rakietą zdolną wynieść ładunki o masie 50 kg na wysokość 150 km. Jeszcze w tym roku rakieta przejdzie testy.

Rakietę buduje firma SpaceForest z Gdyni.

Z Pomorza w kosmos

Innowacje to przyszłość. Przyszłość to kosmos.

Na Pomorzu doskonale to rozumiemy. Dlatego właśnie technologie związane z kosmosem czy sztuczną inteligencją są jednym z obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Choć to sformułowanie brzmi trudno, to w rzeczywistości chodzi po prostu o dziedziny gospodarki, które mają duży potencjał rozwoju. A innowacyjność się opłaca na co szczególnie zwracamy uwagę, W ramach ISP działają nie tylko przedsiębiorcy, ale również uczelnie

 – wyjaśnia Lipińska.

Jedną z takich innowacyjnych „firm przyszłości” jest SpaceForest. Pracuje ona nad technologiami i aplikacjami systemów kosmicznych, które usprawniają wysyłanie różnego rodzaju ładunków w kosmos.

Jesteśmy dumni, że mamy w regionie takie firmy jak SpaceForest, które uczestniczą w tworzeniu technologii kosmicznych i satelitarnych – zaznacza Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Technologie, którymi zajmuje się gdyńska firma mogą mieć swoje zastosowanie w wielu dziedzinach ułatwiając życie. – To między innymi: nawigacja w strefie przybrzeżnej i portowej, prognozowanie pogody i warunków żeglugi, rolnictwo czy leśnictwo – dodaje wicemarszałek.

Firma buduje również własną suborbitalną rakietę o nazwie Perun.

Perunem na orbitę   

Transport ładunków na okołoziemską orbitę jest nie tylko skomplikowany, ale i bardzo drogi. Koszty mogą obniżyć rakiety wielokrotnego użytku. Taką rakietą będzie właśnie Perun. Chodzi o to, że po dotarciu w przestrzeń kosmiczną rakieta wraca na Ziemię i dzięki systemowi spadochronów miękko ląduje w określonym punkcie. Perun jest w pełni odzyskiwalną rakietą, którą napędza silnik hybrydowy. Może wynieść w kosmos, ładunek o wadze do 50 kg. Co ważne rakieta może być wystrzeliwana z mobilnych wyrzutni z dowolnego miejsca na świecie. To przewaga rozwiązania SpaceForest w stosunku do innych tego typu projektów. Maksymalny pułap osiągany przez rakietę to 150 km. Są więc to loty suborbitalne. Kiedy Perun poleci w kosmos?

Kopnął kota tak mocno, że zwierzę wyleciało w powietrze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE