OSP z Wiczlina na wojewódzkim podium!

2022-01-21 11:52
OSP z Wiczlina na wojewódzkim podium!
Autor: gdynia.pl

W województwie pomorskim funkcjonują 534 ochotnicze straże pożarne. Każdego roku podsumowują one swoje działania, podliczają akcje, a ich aktywność zostaje ujęta w zestawieniu na portalu strazacki.pl. W rankingu za rok 2021 w ścisłej czołówce, bo na 3. miejscu, znalazła się jednostka OSP z Wiczlina.

Ranking najbardziej aktywnych jednostek OSP w całym kraju prowadzi portal www.strazacki.pl, założony w 2013 roku z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

Kilka dni temu portal opublikował najnowszy ranking aktywności jednostek OSP za rok 2021. Uwzględnia on wyjazdy do pożarów, miejscowych zagrożeń oraz alarmów fałszywych. O miejscu na podium decyduje suma wszystkich działań.

W województwie pomorskim działają aż 534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W podsumowaniu uwzględniono 150 z nich. Okazuje się, że wśród najbardziej aktywnych jednostek znalazła się OSP Gdynia Wiczlino. W ubiegłym roku odnotowała 265 wyjazdów, z czego 24 były do pożarów, 228 – do miejscowych zagrożeń, natomiast 3 okazały się fałszywym alarmem. To najwyższy wynik w historii gdyńskiej drużyny.

Wyżej na pudle znalazły się jedynie jednostki OSP z Wejherowa (294 wyjazdy) i ze Starogardu Gdańskiego (288 wyjazdów).

Portal jednak zastrzega, że ze względu na możliwe różnice w sposobie ewidencjonowania i archiwizowania wyjazdów w cyfrowym systemie ewidencji zdarzeń Państwowej Straży Pożarnej (PSP), zaprezentowane liczby mogą się nieznacznie różnić od rzeczywistych wyjazdów.

Pandemia się bardzo przyczyniła do tego wynik, bo 124 zdarzenia były związane z COVID-19 - nasi druhowie pomagali w Gdynia Arenie przy szczepieniach. Ale są to też miejscowe zagrożenia - izolowane zdarzenie medyczne. To też trudne wyzwania, bo różnie ludzie szczepienia przechodzili - były i omdlenia i wymioty, kilkanaście trudnych przypadków było. Te działania wymagały dużej wiedzy od naszych strażaków i nieraz były trudniejsze i bardziej odpowiedzialne niż wyjazdy do plamy oleju, czy pożaru śmietnika.

– tłumaczy Waldemar Kolatowski, prezes OSP Wiczlino. 

tak faktycznie jest, gdyż same OSP Wiczlino podsumowuje swoją aktywność w 2021 roku nieco inaczej:

  • Suma zdarzeń: 263
  • Pożary: 30
  • Wypadki komunikacyjne: 19
  • Miejscowe zagrożenia: 85
  • COVID-19 – pomoc szczepienia: 124
  • Fałszywe alarmy: 5

Z rankingiem można zapoznać się na portalu strazacki.pl.

Wprawdzie historia OSP Gdynia Wiczlino nie sięga tak daleko jak samej wsi Wiczlino, założonej jako prywatna wieś szlachecka w XVI wieku i włączonej w granice Gdyni dopiero w 1973 roku, ale i tak jest imponująca. Bo liczy sobie już 111 lat.

Jednostkę założył w 1911 roku znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski, który pozostał na stanowisku prezesa OSP do 1919 roku. Na początku liczyła ona 8 ludzi i sprzęt typu - 1 sikawka ręczna czterokołowa z pompą dwutłokową,12 mb węża sawnego, prądownica, wiadro do wody, tłumice, łopaty, kilofy, piła ręczna i tym podobne proste wyposażenie.

Zima zaatakowała rzeszowski Rynek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE