W Gdyni autobusy pojadą częściej.

i

Autor: zkmgdynia.pl

Odmrażanie trójmiejskiej komunikacji. Jakie zmiany w ZKM Gdynia i SKM?

2020-05-12 8:00

W Gdyni autobusy pojadą częściej! Od poniedziałku w gdyńskiej komunikacji miejskiej przywrócone zostały rozkłady jazdy ważne w dni powszednie w okresie nauki szkolnej. Oznacza to, że zawieszone do tej pory linie autobusowe i trolejbusowe - m.in. 20, 21, 103 - wróciły na drogi i funkcjonują zgodnie ze stałymi rozkładami jazdy.

– Zdecydowaliśmy się na rozkład szkolny ze względu na większą liczbę kursów w takim rozkładzie na niektórych liniach niż w okresie wakacji, a teraz jest to szczególnie ważne, gdyż obowiązują limity maksymalnej liczby miejsc w pojazdach równe połowie liczby miejsc siedzących, czyli autobusy i trolejbusy mogą zabierać liczbę pasażerów odpowiadającą mniej więcej 15% pojemności nominalnej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 

W Gdyni autobusy pojadą częściej. Posłuchaj:

Do odwołania nie będą funkcjonować natomiast linie: F, G, 326, 383, N65 oraz tzw. autobusy szkolne. – Na drogi nadal nie wyjadą autobusy: 244 w Sopocie i 265 w gminie Kosakowo. Nie ma powodu, by linie te funkcjonowały, jeśli nadal zamknięte są szkoły – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Ponadto, w celu zachowania obostrzeń związanych z liczbą miejsc dostępnych w pojazdach,  uruchomione zostają dodatkowe kursy na liniach 740 i 760.

Pierwszych zmian w rozkładach jazdy mogą spodziewać się także pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej. 

– W maju pociągi SKM jeżdżą według tymczasowego rozkładu jazdy. W godzinach szczytu co 15 minut, po szczycie co 40 min. Obserwujemy jednak stale rosnącą liczbę pasażerów i reagujemy na to wydłużając poszczególne pociągi. Ale widzimy też, że ta metoda przestaje już się sprawdzać. Dlatego jeszcze w ubiegłym tygodniu wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o wydanie zgody na przywrócenie 34 zawieszonych pociągów – mówi Tomasz Złotoś, rzecznik SKM. – Kiedy otrzymamy taką zgodę, na pewno pociągi te uruchomimy – dodaje rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej.

W Gdańsku tymczasem już 90 proc. pojazdów jeździ według rozkładów jakie funkcjonowały przed pandemią.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE