Niesamowite zjawisko na gdańskim niebie. Czy jest niebezpieczne?

2022-09-19 13:23
Niesamowite zjawisko na gdańskim niebie. Czy jest niebezpieczne?
Autor: Pixabay

Niesamowite zjawisko atmosferyczne, bo cienki i długi lejek pojawił się na gdańskim niebie. Wygląda efektownie, a czy jest groźny?

Co jakiś czas pojawiają się na niebie ciekawe oraz wizualnie piękne zjawiska atmosferyczne. Tym razem gdańskie niebo spowił cienki i długi lejek. Trzeba przyznać, że zdjęcie, które pojawiło się na profilu Sieć Obserwatorów Burz na Facebooku wygląda niesamowicie.

Na fotografii widać zjawisko lejka (kominu) kondensacyjnego. Jest to rotująca chmura w kształcie leja bądź rury, która tworzy się w wyniku kondensacji pary wodnej.

Zjawisko rwa kilka minut i jak się okazuje nie jest niebezpieczne. W odróżnieniu od trąb powietrznych, lej kondensacyjny nie dotyka powierzchni ziemi. Z kolei jeśli występują cechy kontaktu wiru z powierzchnią ziem, gdzie pod lejem kondensacyjnym pojawia się wirująca chmura pyłu i odłamków przy ziemi, a dolna część leja styka się z powierzchnią ziemi, wtedy mówimy o trąbie powietrznej.

Tymczasem, jak pisaliśmy niedawno, warto przygotować się na kapryśną jesień. W najbliższych dniach dużo będzie działo się w pogodzie. Już teraz można zauważyć ochłodzenie i liczne opady deszczu, które pod koniec września jeszcze bardziej uaktywnią się.

Jak donosi serwis fanipogody.pl trzeba przygotować się też na dość chłodne, wrześniowe noce, gdzie temperatury mogą spadać do 2-4 stopni na nizinach. Natomiast w Tatrach i obszarach podgórskich prawdopodobne są przymrozki, a nawet lekki mróz. Niewykluczone też, że pojawią się pierwsze opady śniegu w wyższych partiach gór.

Pod Wrocławiem tworzyła się trąba powietrzna? Niebezpieczna pogoda!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE