Gedania

i

Autor: IPN materiały prasowe

Najstarszy piłkarski klub w Gdańsku niedługo skończy sto lat. Gedania przygotowuje się do świętowania urodzin

2022-06-30 20:30

W Gdańsku nie ma starszego klubu piłkarskiego. Założony w 1922 roku klub pamiętał czasy Wolnego Miasta Gdańska, szalejącego nazizmu i odbudowy miasta w powojennej Polsce. Przetrwał to wszystko i dziś jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, polskości i tradycji sportowych. Gedania szykuje się do obchodów swoich okrągłych urodzin.

Centrum polskości w Wolnym Mieście Gdańsk 

Gedania Gdańsk to najstarszy piłkarski klub w Gdańsku. Powstała we wrześniu 1922 roku i od samych początków była nierozerwalnie związana z mniejszością Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Klub w Dwudziestoleciu Międzywojennym stał się jednym z symboli i przejawów polskości w Gdańsku. Swój pierwszy mecz Gednia rozegrała z drużyną z Królewca.  Z początku klub posiadał jedynie sekcje piłkarską, jednak szybki rozwój sprawił, że powstały sekcje bokserskie, kolarskie i drużyny kobiece. Tak silny manifest polskości po 1933 roku (kiedy Naziści dochodzą do władzy, a w Gdańsku mają gigantyczne poparcie) był na celowniku Nazistów. W pierwszych dniach wojny w 1939 roku do obozów wywieziono ówczesnego dyrektora klubu i działaczy. Członkowie Gedanii bronili Helu, Poczty Polskiej i walczyli na frontach II wojny światowej. 

Współczesna tożsamość

Dzisiejsza Gedania niezwykle kultywuje swoje korzenie, już juniorzy młodsi uczeni są tego czym dla polskiej mniejszości była Gedania i jak bogatą historię ma. Dziś klub zdaje się być w jednym z najlepszych miejsc ostatnich lat. Właśnie awansował do 3 ligi (1 miejsce w sezonie 2021/22). Swoje funkcjonowanie opiera na wychowankach, co z jednej strony wpisuje się w strategię klubu, a z drugiej w skromny budżet. Dodatkowo szkółka Gedanii posiada złotą gwiazdę w certyfikacji PZPN - to najwyższy z trzech możliwych poziomów. Zdarza się że drużyny ze szczebla Ekstraklasy i 1 ligi nie mają takich odznaczeń przy swoich szkółkach.

Planowane  wydarzenia związane z obchodem 100 lat Gedanii

  • 12 lipca Otwarcie drugiej części wystawy “Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”
  • 26-28 sierpnia Międzynarodowy turniej piłkarski do lat 11
  • 15 września Jubileuszowa gala w Muzeum II Wojny Światowej, otwarcie trzeciej części wystawy “Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”
  • 17 września festyn piłkarski z turniejem dla oldbojów
  • 22-27 września mecz towarzyski z Lechią Gdańsk