Nagroda im. Pawła Adamowicza. Kiedy odbędzie się uroczystość w Brukseli?

i

Autor: gdansk.pl

Nagroda im. Pawła Adamowicza. Kiedy odbędzie się uroczystość w Brukseli?

2023-02-07 10:58

Jury II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza doceniło gminę Michałowo za “odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości”. Decyzję ogłoszono 13 stycznia w Gdańsku, lecz oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się środę, 8 lutego 2023 r, podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli.

O niewielkiej gminie - Michałowo to nazwa miasta i 6,5 tysięcznej gminy położonej na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią - stało się głośno w związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią. 

Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław - miasta Literatury UNESCO, należące również do sieci ICORN. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników Jury, 21 stycznia 2023 r., w Europejskim Centrum Solidarności, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury tak uzasadniał decyzję Jury: - Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Chcielibyśmy podziękować za odwagę obywatelską, europejską solidarność, za sprawiedliwość i niezłomną postawę. Za zmierzenie się ze „strachem, ignorancją, stereotypem i antyimigracyjnym populizmem.

Już sama nominacja dla tak małej gminy gdzieś na skraju Polski, tuż przy granicy z Białorusią, jest dla nas ogromnym wydarzeniem.  To jest nagroda dla wszystkich mieszkańców i będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć, poczuć, że należy do niego. To wyróżnienie dla tych osób, które doświadczając szykan, prześladowania i pogróżek nie przestawały pomagać. Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być zawsze. 

- dziękował tego dnia Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa.

Specjalne wyróżnienie Jury przyznało też Oleksandrowi Babychowi, więzionemu i torturowanemu przez Rosjan burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan.

Warto dodać, że Miasto Gdańsk w najtrudniejszym na Michałowa i ludziom na granicy czasie, zaoferowało gminie pomoc finansując Mobilny Punkt Pomocy, który wyposażono w podstawowy sprzęt medyczny, ubrania, koce, prowiant, artykuły higieniczne. Wydawano też tam ciepłe posiłki potrzebującym.

O Nagrodzie im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku podczas wypełniania swoich publicznych obowiązków.

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody została burmistrz Kolonii Henriette Reker.

Decyzję Jury II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza ogłoszono 13 stycznia w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności.

P. ZGORZELSKI: TRZECIA KADENCJA PIS TO MÓGŁBY BYĆ KONIEC DEMOKRACJI