Miasto potrzebuje środków do walki z pandemią i szuka ich w budżetach dzielnic. Radni: „To niedorzeczne”

2021-04-16 7:48
Pieniądze
Autor: Shutterstock Gigantyczna podwyżka mandatów. Za wykroczenia skarbowe możesz zapłacić nawet 14 tysięcy zł

Zamiast nowych ławek czy kwietników - wspólne działanie na rzecz pandemii. Teresa Wasilewska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska za pośrednictwem krótkiego pisma poprosiła przedstawicieli rad dzielnic by zrzekli się części swoich budżetów. Jej zdaniem w obecnej sytuacji, pieniądze zamiast na inwestycje, powinny zostać przekazane na np. zakup nowych respiratorów. Pomysł ten nie spodobał się jednak lokalnym działaczom. Dlaczego?

W ubiegłym roku - rady dzielnicy same oddały część swoich środków na rzecz walki z pandemią.

– Udało się wówczas zebrać ponad 300 tys. zł za co udało się kupić 9 respiratorów. Trafiły one do gdańskich szpitali – mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu.

Tym razem jednak zdaniem lokalnych aktywistów - miasto powinno szukać oszczędności w innych miejscach. Podkreślają to m.in. Mateusz Janota, radny dzielnicy Przymorze Wielkie oraz Łukasz Cora z Lepszego Gdańska.

– Miasto powinno w pierwszej kolejności zacząć od siebie i na własnym podwórku szukać oszczędności. Spokojnie można byłoby zmniejszyć budżet na rzecz promocji miasta. W Gdańsku, gdzie istnieje wiele mediów, inwestowanie w portal www.gdansk.pl obecnie mija się z celem – mówi Janota.

Wtóruje mu Łukasz Cora, który oszczędności poszukałby też… na gdańskim stadionie. – Pilnym źródłem oszczędności są dotacje na funkcjonowanie klubu Lechia Gdańsk – mówi radny. – Musimy podkreślić że propozycja, która do nas dotarła jest po prostu niepoważna bądź jest skutkiem nieznanych nam trudności finansów miejskich w związku z trwającym od ponad roku kryzysem – dodaje Cora.

Teresa Wasilewska w rozmowie z nami powiedziała, że nie chcę tej sprawy komentować. Jak podkreśla - jest wyłącznie zawiedziona postawą radnych.​

– Jesteśmy przekonani, że intencją radnej Wasilewskiej była solidarność i wspólna walka z pandemią – konkluduje Marta Formella. 

Posłuchaj materiału Dominiki Bakury:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE