Mem podzielił Słupsk - wybuchła AFERA na tle rasistowskim. O co "poszło"?

2022-01-21 11:08
Mem podzielił Słupsk - wybuchła AFERA na tle rasistowskim. O co poszło?
Autor: youtube.com

Memy zazwyczaj nas bawią, ale jak się okazuje - niekiedy potrafią nie dość, że obrazić, to wywołać niemałą burzę. Tak jest w Słupsku. Wybuchła AFERA na tle rasistowskim. O co "poszło"?

Nie od dziś wiadomo, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Podobnie bywa w przypadku memów. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy co to takiego. 

Jak podaje "wszechwiedząca" Wikipedia: mem internetowy to gatunek humorystycznej wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią Internetu.

Pisząc prościej - to takie żarciki w internecie. Nie wszystkich jednak bawią. Ale od początku. 

Zaczęło się od tego, że słupscy radni 29 grudnia 2021 r. bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się przyjęli uchwałę w sprawie zmiany granic miasta. Słupsk miałby powiększyć się o ościenne miejscowości położone obecnie w obrębie gminy Słupsk. Chodzi o Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice i o Strzelino.

Rada Miasta Słupska w poniedziałek (17 stycznia) ponownie zajęła się kwestią zmiany granic miasta. Ze względu na błędny zapis w uchwale z grudnia ub.r., dotyczący konsultacji, radni ją uchylili i przyjęli poprawioną. Przyjęli też deklarację skierowaną do przyszłych mieszkańców Słupska. Okazało się to dobrym pretekstem do powrotu do tematu. 

Zgodnie z ustawą do miasta ma zostać włączona miejscowość Bierkowo. Okazuje się, że z tego pomysłu nie są zadowoleni sami mieszkańcy tej miejscowości.W Bierkowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami i przedstawicielami samorządu gminy Słupsk, do której już należy Bierkowo.

Podczas przemowy, która okazała się być hitem internetu, jedna z radnych zabrała się za analizę mema, który bezpośrednio odnosi się Słupska i jego okolic.

To kadr z filmu "Predator", na którym widać powitanie, które po chwili zmienia się w siłowanie się na rękę dwóch mężczyzn - białego i czarnoskórego - prężących muskuły. Nie od dziś widoczne jest w sieci. W tym przypadku przerobiono je na potrzeby lokalne. Pojawił się napis "Mocny uścisk", na bicepsie białego mężczyzny "Miasto", a na bicepsie czarnoskórego "Gmina". 

Obrazek ten skłonił do refleksji, którą słychać na filmie. 

Internauci pytają: "To na pewno nie jest skecz kabaretowy?". Sam filmik wciąż krąży w internecie, mimo, że od nagranej sytuacji doszło kilka dni wcześniej. 

Wesele marzeń 2022 –spot
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE