Policyjna kontrola

i

Autor: miguelrd68/CC0/pixabay.com

Masz kontrolę drogową? TEGO PYTANIA lepiej nie zadawaj policjantowi! Może się zdenerwować!

2022-04-12 13:49

Policyjna kontrola nie należy do przyjemnych sytuacji, ponieważ często bywa stresująca. Kierowca nie zawsze wie jak się zachować, czy aby na pewno ma wszystkie ważne dokumenty. Bywa, że powie coś niestosownego i to całkiem przypadkiem. Na jedno pytanie powinniśmy specjalnie uważać. Może nieźle zdenerwować policjanta!

Kontrola drogowa należy do podstawowych czynności służbowych policjantów polskiej prewencji. Dla kierowców, nie jest już tak powszechna i bywa, że może zestresować kierującego. Podczas kontroli wiadomo, iż nie ma swobody zachowania się. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się poprawnie zachować. 

Jedziemy więc drogą, zatrzymuje nas patrol policji. Jak według instrukcji powinniśmy się zachować? Po zatrzymaniu pojazdu trzymamy ręce nadal na kierownicy. Nie wychodzimy z auta. Czekamy aż podejdzie do nas policjant. Może on kazać wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. W wieli inkrustacjach nie ma jednak jednej ważnej rzeczy - czego nie powinniśmy mówić? Lub o co pytać? 

Przeszukanie samochodu to jedna z najbardziej uciążliwych rzeczy jakie mogą zdarzyć się podczas policyjnej kontroli. Nie trzeba być wtedy bezbronnym i można zadać pytanie policjantowi, które może go zdenerwować. 

Jak podaje portal Spidersweb.pl, warto wiedzieć, że nie mamy możliwości odmowy przeszukania, ale mamy natomiast prawo i obowiązek uczestniczenia w nim oraz możemy żądać sporządzenia protokołu z przeszukania. Dlatego na prośbę o otworzenie bagażnika mówimy, że oczywiście z chęcią, tylko zróbmy to zgodnie z przepisami, więc panie policjancie proszę sporządzić protokół z przeszukania - czytamy na portalu. 

Po sporządzeniu dokumentu kierowca ma prawo zapoznać się z jego treścią i poprosić o poprawki . Taki protokół, jak czytamy z kolei na moto.pl, jest podstawą do złożenia przez kierowcę potencjalnego zażalenia.

Automatyczna kontrola graniczna na wrocławskim lotnisku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE