Masz ciekawe zdjęcia Zaspy lub Przymorza? Podziel się nimi z Muzeum Gdańska! Fotografie zostaną pokazane podczas specjalnej wystawy

2021-03-19 9:29
zdjęcie
Autor: Muzeum Gdańska

Placówka poszukuje intrygujących fotografii, które zostaną pokazane podczas letnich wystaw plenerowych w ramach piątej odsłony projektu „Historie Gdańskich Dzielnic”. Zdjęcia lub ich skany można przesyłać na adres mailowy podany na stronie muzeum do 30 kwietnia.

– Historie Gdańskich Dzielnic to długofalowa inicjatywa Muzeum Gdańska realizowana przy współpracy z Radami Dzielnic oraz Biurem Rozwoju Gdańska. W ramach projektu przybliżamy mieszkańcom historię dzielnic, w których zachodzą największe zmiany urbanistyczne i krajobrazu kulturowego. Projekt od początku realizujemy wspólnie z mieszkańcami, których prosimy o pamiątki, zazwyczaj zdjęcia z okresu powojennego. Przyjmujemy je głównie z myślą o wykorzystaniu wyłącznie na potrzeby wystaw i publikacji, ale w tym roku zachęcamy do przekazania fotografii z rodzinnych archiwów, bądź pamiątek bezpośrednio do zbiorów. Każdy kto zdecyduje się na taki krok zostanie Darczyńcą Muzeum Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Jakie zdjęcia i pamiątki możesz przekazać w ramach projektu?

Historie Gdańskich Dzielnic opowiadają o losach dzielnic poprzez charakterystyczne zabytkowe obiekty, najciekawsze budynki oraz opowieści o życiu codziennym ich dawnych mieszkańców.

– Pierwsze wzmianki o osadach leżących w obrębie dzisiejszych dzielnic pochodzą z okresu XII/XIII. We współpracy z mieszkańcami nie sięgamy tak głęboko. Zwłaszcza dziś, w okresie regionalnego lockdownu, warto poświęcić czas na przejrzenie archiwum rodzinnych fotografii i przesłania do nas propozycji dokumentujących życie codzienne do lat 90. XX w. Z radością przyjmiemy zdjęcia ukazujące budowę blokowisk. Marzy nam się zdjęcie z 1952 r., gdy przez Zaspę po raz pierwszy przejechała Szybka Kolej Miejska. A może ktoś ma jeszcze w domu kask,  przyrządy, którymi budował bloki, bądź dokumenty związane z przydziałem swojego wymarzonego M2? – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, koordynatorka projektu.Zbiórka pamiątek ukazujących domy, podwórka, sklepy, spacery, zabawy, życie szkolne i religijne będzie prowadzona drogą elektroniczną do 30 kwietnia 2021 r. Zdjęcia, bądź skany zdjęć i przedmiotów można przesyłać na adres k.kurkowska@muzeumgdansk.pl.

Zostań Darczyńcą Muzeum Gdańska

W ramach projektu można również przekazać pamiątki bezpośrednio do zbiorów Muzeum Gdańska. Mogą one również zostać wykorzystane w projekcie Historie Gdańskich Dzielnic, ale zmienią właściciela i miejsce przechowywania. Za wkład w rozwój swojej kolekcji Muzeum oferuje udział w programie Darczyńca Muzeum Gdańska. W jego ramach osoba przekazująca przedmiot otrzymuje prawo do nielimitowanego wstępu do oddziałów Muzeum do końca 2022 r., a osoby towarzyszące - prawo do biletu ulgowego. Darczyńcy otrzymują również upust na książki Publikacje, w których użyto wizerunku podarowanej pamiątki przekazywane są nieodpłatnie.

– Gorąco zachęcamy do takiej formy partycypacji w rozwoju kolekcji Muzeum Gdańska. Z radością przyjmiemy ciekawe pamiątki ilustrujące historię Zaspy, Przymorza oraz pozostałych dzielnic Gdańska. Poszukujemy zwłaszcza tych z okresu powojennego. To one opowiadają historie nam bliskie. Cenne są również towarzyszące im relacje, które mogą zostać zarchiwizowane i udostępnione w projekcie Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej – dodaje Waldemar Ossowski.Wystawa plenerowa Historie Gdańskich Dzielnic zostanie udostępniona latem br. w wybranych miejscach na Zaspie i Przymorzu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE