Fundacja Dziedzictwa Morskiego

i

Autor: Fundacja Dziedzictwa Morskiego

Kuter z dna Motławy przechodzi renowacje. Statek będzie woził... baryłki z whisky 

2021-12-14 21:23

Przez trzy lata spoczywał na dnie Motławy. Teraz kuter rybacki „Incentive” przechodzi renowacje i niebawem ma wypłynąć na wielkie wody. Wrak, wyciągnięty z rzeki w okolicy Szafarni, został wykupiony przez Fundację Dziedzictwa Morskiego, która chce przywrócić jednostkę do życia.

Drewniany kuter Incentive został wydobyty w 2019 r. z dna mariny przy Szafarni w Gdańsku. Jednostkę od komornika za niespełna 4 tys. zł kupiła Fundacja Dziedzictwa Morskiego i poddaje ją renowacji.

-Na razie zajmujemy się czyszczeniem kadłuba, oczyszczamy dno z glonów i piachu. Mamy też wysprzątaną nadbudówkę -wylicza koordynatorka projektu, Olga Rozestwińska.

-W momencie wydobycia jacht był mocno zarośnięty glonami i zamulony. Ale paradoksalnie to zatopienie w mule spowodowało, że zatrzymane były procesy gnilne -dodaje Robert Smagoń, prezes Fundacji Dziedzictwa Morskiego.

Statek, którego historia sięga lat 50. ubiegłego wieku, docelowo ma spełniać kilka funkcji – jedną nich jest… sprowadzanie do Polski whisky ze szkockiego portu. Jednostka ma również promować ekologię i pływać na festiwale żeglarskie.

Koszt remontu szacowany jest na ok. 200-300 tys. zł. W prace zaangażowali się członkowie i wolontariusze Fundacji, ale też chętne firmy oraz studenci Politechniki Gdańskiej, którzy chcą stworzyć skan 3D statku.