Kto zyska na sprzedaży Lotosu? Na pewno nie Gdańsk ani województwo pomorskie

2022-01-15 12:00
NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior
Autor: Materiały prasowe

- Żałujemy, że taka decyzja została podjęta - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk o sprzedaży grupy Lotos. Przypomnijmy, PKN Orlen ogłosił, że saudyjska spółka kupi udziały w rafinerii gdańskiej, a stacje paliw przejmie węgierski MOL.

- Grupa Lotos jest - czy była - dla nas niezwykle ważna z wielu różnych powodów. To są oczywiście atrakcyjne miejsca pracy. To także znaczące wpływy do budżetu z podatku dochodowego od osób prawnych. Przypomnę, w 2019 roku ponad 70 milionów złotych trafiło do budżetu województwa pomorskiego. Te środki oczywiście pozwalają na rozwój regionu - dodaje marszałek.

Rozczłonkowanie Lotosu to również wielka strata dla Gdańska. - Tracimy podmiotowe, wielkie przedsiębiorstwo. Największe w naszym mieście. Które było mecenasem wielu wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych. Które było miejscem pracy wielu pracowników, którzy, może nie od razu, ale z biegiem czasu, z biegiem wchłonięcia tych resztek grupy Lotos, albo zmienią miejsce pracy, albo je stracą - podkreśla wiceprezydent miasta Piotr Borawski.

Węgierski MOL po przejęciu ponad czterystu stacji Lotosu stanie się trzecim największym graczem na rynku detalicznej sprzedaży paliw w Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE