Wolontariusz i Wolontariuszka Roku 2022. To oni wspierali mieszkańców Gdańska i nie tylko

2022-12-05 14:09
Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?
Autor: gdansk.pl

W gmachu Stacji Orunia odbyła się gala konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”. Nagrodzono najbardziej aktywnych w 2022 roku wolontariuszy, którzy wspierali m.in. uchodźców z Ukrainy, ale też tych, którzy angażowali się w kwestie medyczne mieszkańców Gdańska czy pomoc zwierzętom.

Konkurs „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” w poprzednich latach organizowany był pod hasłem "Aktywni w mieście". Gdańsk w 2022 r. został ogłoszony Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego postanowiono w tym roku zmienić, wyjątkowo, nazwę konkursu. W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach:

  • Wolontariusz/-ka roku
  • Koordynator/-ka wolontariatu roku
  • Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom
  • Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki

100 tys. godzin pracy wolontariackiej w trzy miesiące

Podczas gali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała wolontariuszom za, powoli kończący się, bardzo wyjątkowy rok.

Gdańsk wolontariatem stoi od wielu lat. Jestem z was szalenie dumna [...] W ubiegłym roku działaliśmy jeszcze w warunkach covidowych. Chyba wszyscy zastanawialiśmy się, kiedy w końcu "będzie normalnie". I przyszedł rok 2022. Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Założenia, jakie mieliśmy na ten rok, czyli 100 tysięcy godzin pracy wolontariackiej, tak naprawdę wypełniliśmy w jeden kwartał. Nikt nie spodziewał się, że to co wydarzyło się za naszą wschodnią granicą - haniebna agresja Rosji w Ukrainie, pomoże nam wszystkim być wolontariuszami. 3,6 tysiąca osób przewinęło się przez naszą akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Ale nie oznacza to, że nie byliśmy wolontariuszami w tych wszystkich innych miejscach - bo w naszym mieście nadal są ci, którym wy pomagacie na co dzień. Świećmy przykładem, wciągajmy w to innych, zarażajmy ideą wolontariatu. Zmieniajmy świat na lepsze

- przyznała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Przy okazji prezydent Dulkiewicz przypomniała, że już za tydzień Gdańsk będzie formalnie żegnał się z tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu i oficjalnie przekaże ten tytuł naszym sąsiadom z Północy - norweskiemu miastu Trondheim.

Ten rok pokazał, że wszyscy razem jesteśmy jedną, niezwyciężoną ekipą. Mam wrażenie, że przed wolontariatem stawiane są co roku kolejne wyzwania. Najpierw mierzyliśmy się z pandemią. Potem zostaliśmy zaskoczeni konfliktem na Ukrainie, ale wy, wolontariusze, zawsze byliście, i zawsze jesteście na posterunku. Wiemy, że na was zawsze możemy liczyć, bezgranicznie. Myślę, że wobec tego, co działo się w Gdańsku w ostatnim czasie dzięki wam, warto przytoczyć cytat Winstona Churchilla: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym"

– podkreślił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Kto został wolontariuszem roku 2022?

W kategorii "Wolontariusz/ka Roku" przyznano dwie równorzędne nagrody - dla Anny Pszczolińskiej i Krzysztofa Łęckiego.

Anna Pszczolińska jest radną dzielnicy Aniołki, zaangażowaną w sprawy społeczne mieszkańców. Zajmuje się m.in. organizacją akcji charytatywnych, pomocy materialnej, ale też nawiązywaniem kontaktów pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia a instytucjami. Organizuje też aktywności dla społeczności senioralnej.

Krzysztof Łęcki jest wolontariuszem, który przez wiele lat działał podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2022 r. mocno zaangażował się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Przyznano też dwa wyróżnienia. Trafiły one do Kingi Żołądek (wolontariuszki Fundacji Dr Clown) i Andrzeja Bloka (honorowego dawcy krwi, promującego aktywnie krwiodawstwo w szkołach średnich).

W kategorii "Koordynator/ka Roku" zwyciężył Arkadiusz Kuźmiński, a wyróżnienie trafiło do Anny Bąk.

Arkadiusz Kuźmiński jest ratownikiem medycznym, pielęgniarzem i równocześnie strażakiem. Jest koordynatorem grupy kilkudziesięciu wolontariuszy działających w stowarzyszeniu "Adiutare". Prowadzi też dla nich szkolenia i pokazy.

Anna Bąk jest wolontariuszką Związku Harcerstwa Polskiego.

W kategorii "Organizacja przyjazna wolontariuszom" zwyciężył ZHP Chorągiew Gdańska, a wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu na Rzecz Ratownictwa "Adiutare".

Wolontariusze ZHP Chorągiew Gdańska w tym roku bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Na terenie Domu Harcerza w Gdańsku utworzono Główny Punkt Recepcyjny Wojewody Pomorskiego. Dziennie pomagano nawet 1 tys. osób. W sumie przez ten Punkt przeszło blisko 20 tys. uchodźców, którzy mogli liczyć m.in. na wsparcie harcerzy.

Stowarzyszenie "Adiutare" prowadzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych firm. Swoje działania kierują głównie do uczniów i pracowników placówek oświatowych w Gdańsku.

W kategorii "Grupa wolontariacka" pierwsze miejsce przyznano wolontariuszom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk" w Gdańsku, a wyróżnienie - Studenckiej Poradni Prawnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wolontariusze "Promyka" wspierają na co dzień personel schroniska w ich pracy, przygotowują zwierzęta do adopcji, a także promują świadome adopcje zwierząt.

Studencka Poradnia Prawna działa od 2002 r. Od tego czasu, nieprzerwanie, służy nieodpłatną pomocą prawną mieszkańcom, których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z usług zawodowego prawnika.

Była też i nagroda specjalna, która trafiła do Studenckiego Koła Naukowego "Pasjonaci Pediatrii". 18 młodych lekarzy oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student informatyki Politechniki Gdańskiej realizowali projekt "Przez zabawę do zdrowia", w ramach którego poprzez animacje pokazują małym pacjentom i ich opiekunom, że dni spędzone w szpitalu nie muszą wiązać się z bólem, ale mogą dawać radość i uczyć nowych rzeczy.

Węgiel w Porcie Gdańskim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE