Komunikacja miejska w Gdańsku ponownie z klimatyzacją. Pozytywna opinia sanepidu

2020-06-19 14:55
W gdańskich autobusach i tramwajach ponownie będzie można korzystać z klimatyzacji
Autor: Patryk Rosiński W gdańskich autobusach i tramwajach ponownie będzie można korzystać z klimatyzacji

W ostatnich dniach termometry w Gdańsku w najcieplejszych momentach dnia przekraczały 20 stopni Celsjusza. Z wysokiej temperatury nie cieszyli się pasażerowie komunikacji miejskiej. W związku z zaleceniami sanitarnymi, zakazane było używanie klimatyzacji w pojazdach. To już jednak przeszłość, a w autobusach i tramwajach ponownie będzie chłodniej.

W gdańskiej komunikacji miejskiej ponownie zrobi się zimniej. W czwartek 18 czerwca w godzinach wieczorem Główny Inspektor Sanitarny wydał pozytywną decyzję co do używania klimatyzacji w pojazdach. Apelowali o to głównie sami pasażerowie, którzy przemieszczając się komunikacją w maseczkach i wysokich temperaturach, odczuwali znaczny dyskomfort. Wsłuchując się w ich głos, Zarząd wysłał zapytanie do pomorskiego sanepidu. Dzięki pozytywnej decyzji, w pojazdach ponownie będzie można korzystać z klimatyzacji.

- W Gdańsku większość autobusów i tramwajów posiada system, który sam bada temperaturę powietrza i załącza klimatyzację w momencie przekroczenia określonej wartości - mówi Zygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Posłuchaj:

Posłuchaj w jaki sposób w pojazdach uruchomiana jest klimatyzacja:

Przypomnijmy, obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być połowa miejsc. Wciąż także obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa maseczką lub częścią garderoby. Mimo ograniczonej ilości pasażerów, temperatury w pojazdach były za wysokie, do zachowania komfortu poruszania się. Po wydaniu zgody na ponowne włączenie klimatyzacji, pasażerowie pozytywnie reagują na tą informację, jednak nie wszyscy poczuli już zmiany.

- Wysokie temperatury doskwierały w szczególności starszym pasażerom - mówi jedna z mieszkanek Gdańska. Posłuchaj:

Posłuchaj z jaką opinią spotyka się temat klimatyzacji wśród pasażerów komunikacji miejskiej:

Pasażerowie komunikacji miejskiej zostali także skontrolowani pod względem noszenia maseczek. Pracownicy gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego oraz funkcjonariusze policji pojawili się w piątek 19 czerwca o poranku na Pętli Świętokrzyska.

- Wynik okazał się pozytywny - dodaje Zygmunt Gołąb z ZTM w Gdańsku. Posłuchaj:

Posłuchaj jaki wynik przyniosła kontrola korzystania z maseczek w komunikacji miejskiej:

ZTM zapowiedział już, że takie kontrole będą powtarzane. Przypomnijmy, obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na wszystkich obszarach zamkniętych, gdzie niemożliwe jest zachowanie zasady dystansu.

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia
Za nami kolejny weekend koncertów plenerowych w Zielonej Górze
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE