Jarmark św. Dominika od soboty w Gdańsku. Nie przegap tych stoisk i atrakcji

2021-07-23 9:55

Przez 3 tygodnie w Gdańsku trwać będzie jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym. Jakie atrakcje czekają podczas tegorocznej, 761. już edycji Jarmarku świętego Dominika? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Wielkie święto kupców i kupujących potrwa do 15 sierpnia.

W tym roku uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika odbędzie się w formie hybrydowej. Przekazanie przez Prezydent Miasta Gdańska klucza do bram miasta obędzie się w sieci, bez udziału publiczności - wydarzenie będzie transmitowane online, na Facebooku: Jarmark św. Dominika, o godzinie 11:30 w sobotę, 24 lipca.

Jednak już o godzinie 12:00 będzie można dołączyć do tradycyjnych uroczystych parad, które wyruszą spod Dworu Artusa przy Długim Targu, skąd najpiękniejszymi gdańskimi uliczkami poprowadzą na Ołowiankę, Skwer Świętopełka czy Skwer Heweliusza. Goście Jarmarku jak zawsze będą mogli tam spotkać barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem: nie zabraknie naturalnie Złotego Hermesa - patrona kupców i Karmazynowego Koguta, który jest symbolem jarmarku, pojawią się także postaci alegoryczne, błazenki, kuglarze, żonglerzy, a także grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.

Niedziela, 25 lipca, także będzie obfitować w warsztaty wokół bursztynu, uczestniczyć będzie można poza tym m.in. w pokazie stylizacji z wykorzystaniem bursztynowej biżuterii.

Miłośników wypieków ucieszy tradycyjne Święto Chleba, które odbędzie się w drugi dzień Jarmarku - w niedzielę, 25 lipca. Już po raz 26. na Długim Targu staną stoiska kuszące smakami i zapachami świeżego pieczywa na zakwasie, wykonywanego według receptur przekazywanych od pokoleń. Nie zabraknie stałego elementu programu: konkursu „Smakołyk Święta Chleba” - dla piekarzy i cukierników, w dwóch kategoriach: wyrób piekarniczy i wyrób cukierniczy. Dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się Konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku organizowany przez Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku. A choć to chleb jest głównym bohaterem tej imprezy, w ramach święta odbywać się będą także pokazy spektakli dla dzieci, koncerty i konkursy dla publiczności, w których będą do zdobycia ciekawe nagrody.

Gościem specjalnym strefy Pomorskich Smaków będzie kucharz i prezenter telewizyjny Pascal Brodnicki. Jest on znany przede wszystkim jako prowadzący programy kulinarne „Pascal: Po prostu gotuj!” oraz „Smakuj świat z Pascalem”, a także autor popularnych książek o sztuce gotowania.

Szczegółowy plan imprezy znaleźć można tutaj.

Jarmark Świętojański wraca na wrocławski Rynek