Ile lat ma Święty Mikołaj? Brodacz z Laponii nie jest taki młody!

2022-12-22 14:40

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, nie tylko dzieci. Ile lat ma Święty Mikołaj? Wydawałby się, że się nie starzeje! Prawda jest jednak nieco inna. Wiek Świętego Mikołaja to niemała zagadka! Poniżej ją rozwiązujemy.

Czerwony strój, siwa broda, i wór prezentów! To wersja dla grzecznych dzieci, na tych co się jedynie starały, ale bez większych rezultatów - czeka węgiel albo rózga. Święty Mikołaj odwiedzi z pewnością wszystkie dzieci, a jego postaci nie trzeba nikomu przypominać. Doskonale wiadomo, jak wygląda. A ile lat na Święty Mikołaj? To wciąż zagadka! 

Kim jest i kiedy urodził się Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj to tak naprawdę Mikołaj z Miry, patrząc na jego postać przez pryzmat historyczny. Urodził się w IV w. na terenie dzisiejszej Turcji. 6 grudnia, czyli data śmierci Mikołaja z Miry, jest dziś okazją do wręczania mikołajkowych upominków.

Święty Mikołaj zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat. To właśnie taki wizerunek brodacza z Laponii znamy z popkultury.

Mikołaj w Starachowicach [GALERIA]

Ile więc lat ma obecnie Święty Mikołaj?

Jeśli jednak wierzyć, że Mikołaj nie umarł, tylko zamieszkał w krainie zabawek, to obecnie ma około 1740 lat. Może też wciąż zatrzymał się w czasie i ma nadal wspomniane 70? Ciężko jednoznacznie to określić. 

Rodzice św. Mikołaja – kim byli?

Nonna i Teofan – rodzice Mikołaja, pomimo zamożności wyznawali gorliwie wiarę w Boga i nie wywyższali się ze swoim bogactwem. Jak podkreśla portal rodzice.pl,  starali się wychować syna w chrześcijańskiej wierze, przekazując mu najważniejsze boskie wartości. Dzięki temu, Mikołaj wyrósł na empatycznego i pełnego dobroci młodzieńca – który nie miał wątpliwości, na co powinien przeznaczyć spadek po rodzicach.

Sonda
Zaprosisz Mikołaja do swojego miejsca pracy?
W Lesznie powstała Chatka Świętego Mikołaja
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE