Gdynia wyróżniona w rowerowym rankingu: Najwyższa frekwencja należy do miasta!

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia wyróżniona w rowerowym rankingu: To tu jest najlepsza frekwencja!

2021-11-05 10:20

Promocja jazdy na rowerze i aktywna postawa gdynian zostały docenione. Gdynia znalazła się wśród laureatów rankingu samorządów przyjaznych rowerzystom, który stworzono na podstawie „Badania Klimatu Rowerowego”.

„Badanie Klimatu Rowerowego” to ogólnopolska akcja, której celem było sprawdzenie nastawienia mieszkańców do komunikacji rowerowej. Miała pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie podejście do tego tematu ma dana miejscowość i czy jazda na jednośladzie sprawia cyklistom przyjemność. W badaniu, które przeprowadzono w 2020 roku, wzięło udział 90 miast i gmin, w tym również Gdynia. Uczestniczące w akcji miejscowości zachęcały swoich mieszkańców do wypełniania internetowych ankiet przygotowanych przez Polską Unię Mobilności Aktywnej. Na podstawie zebranych danych powstał ranking samorządów przyjaznych rowerzystom. W jego ramach przyznano wyróżnienia w trzech kategoriach: „Najlepszy wynik”, „Najwyższa frekwencja” oraz „COVID-19 a jazda rowerem”. Jednym z laureatów zostało nasze miasto. Gdynia zajęła I miejsce w kategorii „Najwyższa frekwencja” w grupie miejscowości powyżej 200 tys. mieszkańców. W ten sposób doceniono fakt, że w badaniu wzięło udział aż 597 gdynian i gdynianek.

"Ten wynik pokazuje, że mieszkańcy naszego miasta są zaangażowani i aktywni, a temat komunikacji rowerowej jest im bliski. Zależy im na tym, żeby Gdynia była jeszcze bardziej przyjazna cyklistom i chcą mieć na to wpływ. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu i przyczynili się do sukcesu Gdyni. Głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny"

– mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Respondenci, który wzięli udział w badaniu i wypełnili ankietę, oceniali różne aspekty komunikacji rowerowej w mieście. Mogli przyznać notę od 1 do 6, gdzie 1 to najlepszy wynik, a 6 – najgorszy. Po zebraniu danych i zakończeniu badania Polska Unia Mobilności Aktywnej stworzyła raporty dla poszczególnych miejscowości. 3,36 – to średni wynik uzyskany przez Gdynię. W swoich ankietach mieszkańcy stwierdzili m.in., że jazda rowerem w naszym mieście jest promowana i raczej sprawia przyjemność niż stresuje. W badaniu chętniej uczestniczyli mężczyźni (62% respondentów). Najbardziej aktywne były osoby w grupie wiekowej 30-49 lat. Druga grupa, która najchętniej wypełniała ankiety, to osoby w wieku 50-69 lat. Tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy z grupy wiekowej 18-29 lat. Pełen raport jest dostępny na stronie rowerowyklimat.pl.

Ankietę oparto o metodologię Fahrradklima, którą w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.Akcję zorganizowała Polska Unia Mobilności Aktywnej. Badanie prowadzono w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Gdynia dla rowerzystów

Gdynia od lat promuje jazdę na rowerze i zachęca, żeby wybierać właśnie ten środek transportu w codziennych podróżach. W tym celu organizowane są liczne projekty i kampanie, takie jak „Do pracy jadę rowerem”, „Rowerowy Maj” czy „Odprowadzam Sam”. Są one skierowane zarówno do najmłodszych mieszkańców, jak i dorosłych gdynian czy pracowników gdyńskich firm. W mieście wciąż przybywa też rowerowej infrastruktury. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka nowych fragmentów dróg rowerowych, m.in. przy Uniwersytecie Morskim, na skrzyżowaniu ulic Morskiej i Warszawskiej czy w Śródmieściu – odcinek wzdłuż ul. 10 Lutego z nawierzchnią z mineralno-żywicznej mieszanki o większej przepuszczalności, a także odcinek przy ul. Władysława IV przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej. Nasze miasto stawia również na ekologiczne i nowoczesne rozwiązania. W Gdyni funkcjonuje system wypożyczania i dofinansowania zakupu rowerów cargo. Cieszą się one dużym powodzeniem wśród mieszkańców i przedsiębiorców. O tym, jak można wykorzystać w mieście ten nietypowy pojazd, pisaliśmy już wielokrotnie. Bez problemu posłuży przy odwożeniu dzieci do szkoły, rodzinnej wyprawie na piknik, przy przewożeniu większych zakupów czy towarów. Niektórzy mieszkańcy korzystali z niego nawet podczas przeprowadzki. W środku bez problemu przewieziemy dodatkowy ładunek ważący kilkadziesiąt kilogramów, a pomaga w tym elektryczny napęd. Rowery pomyślnie przetestowali też urzędnicy, bibliotekarze czy pracownicy promujący gdyński Budżet Obywatelski.

Basia Kurdej-Szatan jako Beyonce! TEN WYSTĘP TO SZTOS!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE