Gdynia. Rusza nabór wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie

2022-11-04 9:18
Tani węgiel od gminy. Ruszyły wstępne zapisy! Trzeba zgłosić zapotrzebowanie
Autor: Pixabay.com Tani węgiel od gminy. Ruszyły wstępne zapisy! Trzeba zgłosić zapotrzebowanie

W poniedziałek, 7 listopada, Urząd Miasta Gdyni rozpocznie nabór wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Do ich składania upoważnionych jest ponad 2000 osób.

Cytowany w informacji prasowej dyrektor Urzędu Miasta Gdyni i sekretarz miasta Rafał Klajnert przekazał, że w ostatnim tygodniu zbierane były informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretny sortyment węgla oraz ilości surowca, jaką będą chcieli kupić mieszkańcy. Jak dodał, chodzi o ponad 2000 osób.

„Na tę chwilę ok. 55 proc. z nich deklaruje chęć skorzystania z takiej możliwości. Dla mieszkańców najważniejsza jest jednak jakość dostarczonego węgla. Zgodnie z przepisami ustawy ma być ona potwierdzona certyfikatem. Obecnie procedujemy umowę z firmą PGE Paliwa, od której gmina będzie kupować węgiel. Dopinamy szczegóły związane z dystrybucją do mieszkańców”

 – zaznaczył Klajnert.

Jak przekazał gdyński magistrat, aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

„Będzie można to zrobić od poniedziałku, 7 listopada, w Centrum Obsługi Mieszkańca, które działa w Centrum Riviera. Wnioski będą dostępne na miejscu oraz online – w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni” – wyjaśniono w informacji.

Podkreślono, że wnioski będą od razu weryfikowane przez pracowników Centrum Obsługi Mieszkańca.

"Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, mieszkaniec otrzyma imienne polecenie zapłaty, z którym będzie mógł bezpośrednio udać się do kasy w tym samym punkcie. Natomiast jeśli wniosku nie będzie można zweryfikować na miejscu, mieszkaniec zostanie poinformowany o dalszej procedurze” – dodano.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Zgodnie z jej zapisami gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

 

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 r. określono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych, sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Grób rodziny Koral w Nowym Sączu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE