Gdynia rusza do walki z depresją poporodową

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia rusza do walki z depresją poporodową

2021-11-29 8:43

Gdynia jako jedno z pierwszych miast w Polsce kompleksowo zajmie się problemem depresji poporodowej. To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ najnowsze badania pokazują, że jeśli choroba ta nie jest leczona, ma negatywny wpływ na życie dziecka i całej rodziny.

Depresja poporodowa pojawia się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy od porodu. Badania pokazują, że doświadcza jej co dziesiąta kobieta, która została mamą, ale można też zachorować w czasie ciąży.

Tymczasem dane NFZ pokazują, że w 2019 roku ani jedna mieszkanka Gdyni nie była leczona z powodu depresji poporodowej. Natomiast w 2020 roku w warunkach stacjonarnych leczono jedną pacjentkę z naszego miasta z takim rozpoznaniem.

"Każda mama w pierwszym okresie macierzyństwa boryka się z bardzo wieloma problemami. Jednym z nich, niezwykle poważnym, może być zjawisko depresji okołoporodowej. Tylko niestety często jest to bagatelizowane. Chcemy, aby każda mama w Gdyni czuła wsparcie i opiekę, nie tylko najbliższej rodziny, ale także i samorządu"

- mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

tąd jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadzamy system kompleksowego wsparcia dla wszystkich osób, które borykają się ze zjawiskiem depresji okołoporodowej. W gdyńskim programie oferujemy profesjonalną pomoc kobietom, a także ich rodzinom. Jak dodaje wiceprezydent: "Zajmiemy się również szkoleniem personelu medycznego, który towarzyszy w trakcie narodzin, aby jak najwcześniej wychwytywać objawy depresji i wkraczać z leczeniem. Jesteśmy przekonani, że te działania zwiększą jakość opieki okołoporodowej w naszym mieście."

Kamienna twarz mamy

Kilkanaście lat temu światem medycyny wstrząsnął klasyczny już eksperyment Edwarda Tronica, amerykańskiego psychologa, zajmującego się badaniem niemowląt. Nazwano go „eksperymentem z kamienną twarzą”. Polegał o na tym, że początkowo filmowano interakcję między matką a dzieckiem – gdy ta odpowiada na reakcję niemowlęcia, uśmiecha się do niego, jest z nim w stałym kontakcie, a z czasem – proszono ją, aby na kilka minut przestała reagować i zachowała kamienną twarz. Badane dzieci wydają się być przerażone brakiem reakcji ze strony mamy, robiły wszystko, aby przywrócić ekspresję jej mimiki, gdy to im się nie udawało głośno płakały.

W trakcie eksperymentu twarz mamy zamierała na kilkanaście minut. W czasie, gdy choruje ona na depresję, może nie nawiązywać reakcji ze swoim dzieckiem całymi miesiącami. Badania pokazują, że brak bezpiecznej więzi w pierwszych latach życia ma ogromne znaczenie dla przyszłego życia dzieci.

Doktor Magdalena Chrzan - Dętkoś z Uniwersytetu Gdańskiego, współtwórczyni Centrum Terapii Depresji, która od kilku lat prowadzi badania depresji poporodowej na terenie Polski i która jest obecnie jednym z najbardziej uznanych ekspertów w tej dziedzinie, będzie jednym z koordynatorów projektu w Gdyni.

Pomoc dla rodziców, którzy stracili dziecko

W ramach programu, dla mieszkanek Gdyni, które są w ciąży, bądź w ciągu ostatniego roku zostały mamami zaplanowano badania przesiewowe mające na celu wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. W przesiewie realizowanym przez przeszkolony personel medyczny wykorzystywany będzie standaryzowany kwestionariusz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej ESDP.

Dla kobiet z wykrytym podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji zaplanowano 1 konsultacje psychiatryczną oraz wsparcie psychologiczne (min. 1 sesja). W zależności od potrzeb możliwe jest zwiększenie liczby sesji.

Bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne dla kobiet w ciąży/ po porodzie/ po doświadczeniu straty realizowane będą w placówkach Centrum Terapii Depresji przy al. Zwycięstwa 244 m 1 i ul. Abrahama 64 m 4. Rejestracja na konsultacje pod numerem tel. 58 58 58 099 w godz. 8.00-20.00 w dni powszednie i soboty lub e-mail kontakt@centrumdepresji.pl.

Dla personelu medycznego zaplanowano realizację szkoleń ze specjalistami z zakresu depresji poporodowej, w szczególności właściwego posługiwania się kwestionariuszem ESDP.

Zainteresowani mogą się rejestrować telefonicznie pod numerem 601 739 441 lub mailowo na adres kontakt@centrumdepresji.pl. Szkolenia odbywają się w Centrum Terapii Depresji przy Alei Zwycięstwa 244 m1 w Gdyni. Proponowane terminy szkoleń to: 25.11, 09.12, 16.12 w godz. 9:00 – 13:00.

Przewidziano także kampanię informacyjno-edukacyjną dla mieszkańców oraz funkcjonowanie rady programowej wspierającej realizację programu.

Zabił teściową i żonę, a potem siebie? Makabra w Szczecinie