Gdynia bez Jarmarku Bożonarodzeniowego i sylwestra. Wszystko przez oszczędności

2022-09-26 14:03
Gdynia bez Jarmarku Bożonarodzeniowego i sylwestra. Wszystko przez oszczędności
Autor: www.gdynia.pl

W tym roku Gdynia nie doczeka się Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz imprezy sylwestrowej. Powodem są m.in. szalejące podwyżki energii elektrycznej.

Smutna wiadomość dla mieszkańców Gdyni. W tym roku nie odbędzie się uwielbiany przez wszystkich Jarmark Bożonarodzeniowy, ani impreza sylwestrowa. Powód? Galopujące podwyżki cen energii elektrycznej oraz niekorzystne dla budżetów polskich miast zmiany podatkowych ustalone przez rząd. Sama Gdynia w dwa lata straci około 285 mln zł. 

Ceny energii elektrycznej, które zobaczyliśmy wczoraj przelały czarę goryczy. Nie pomogło nawet wspólne działanie w ramach dużej grupy zakupowej. Na dodatek to nie jedyne rosnące wydatki. Rosną koszty wynagrodzeń, ceny usług, produktów, paliw, nie wspominając nawet o zmianach podatkowych, które już od dłuższego czasu rujnują budżety polskich samorządów. Drastyczne podwyżki wymuszają na nas cięcie kosztów i dlatego jesteśmy zmuszeni szukać optymalnych rozwiązań. Zdecydowaliśmy o oszczędnościach w pierwszej kolejności skupiających się na wydatkach, które nie wpłyną bezpośrednio na poziom usług publicznych i nie utrudnią mieszkańcom załatwienia najważniejszych spraw. Kwota, którą zaoszczędzimy przez rezygnację z organizacji świątecznego jarmarku i miejskiego sylwestra to kropla w morzu potrzeb, ale niestety, patrząc na sytuację gospodarczo-ekonomiczną w kraju, jest to nieuniknione

wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Jak się okazuje, jednym z podstawowych problemów są zmiany wprowadzone w ramach rządowego programu "Polski Ład". To głównie ograniczenie wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Gdyni co najmniej taką, jak w roku 2021, do miejskiej kasy z tytułu udziału w PIT powinno wpłynąć nie mniej niż 620 milionów złotych. Niestety, wpłynęło zaledwie 467 milionów złotych, a przyznana przez rząd rekompensata (68 milionów złotych) nie pokryła nawet połowy tej różnicy.

W ubiegłym roku Jarmark Świąteczny zawitał do Gdyni na początku grudnia. Przeznaczonych dla mieszkańców Gdyni było kilkadziesiąt stoisk z lokalnymi przysmakami, pamiątkami, kreatywnymi prezentami świątecznymi oraz ręcznie szytymi ubraniami.

Gdynia: 30 latek groził wysadzeniem promu!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE