Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce

2021-07-02 9:56
Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce
Autor: gdansk.pl

Rusza przebudowa dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz, obsługującego rocznie 9 mln podróżnych - poinformowało w czwartek biuro prasowe PKP S.A. Otwarcie obiektu po modernizacji planowane jest na koniec 2022 r. Koszt inwestycji to ok. 13,2 mln zł.

Obecny budynek Dworca PKP Wrzeszcz oddano do użytku w 1952 roku i od tego czasu kilkukrotnie go przebudowywano. Rozpoczynająca się wkrótce ma na celu nadanie mu nowoczesnego charakteru - nie tylko pod względem wyglądu.

Jaki informuje Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP SA, najbardziej widoczna będzie zmiana wyglądu zewnętrznego dworca - w miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę, a elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła, co podkreślać ma nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca.

Wejście do strefy obsługi podróżnych zaakcentowane będzie wielkoformatowym przeszkleniem, a architekturę nowej bryły dworca podkreśli iluminacja, która zaakcentuje przede wszystkim główne wejścia do budynku i podświetli pnącza (ich osadzenie zaplanowano na elewacji od strony peronów).

Zieleń znajdzie się również na dachu budynku, zajmując blisko 400 mkw. Na połać dachu trafią gotowe maty wegetacyjne składające się z mchów, rozchodników i ziół, czyli roślin nie wymagających zbyt wiele w uprawie i odpornych na susze. W okresach pozbawionych opadów zieleń będzie podlewana za pomocą umieszczonych w ziemi linii kroplujących zasilanych z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie gromadzona będzie deszczówka. Na dachu oprócz zieleni zostanie umieszczonych 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”.

"Dworzec Gdańsk Wrzeszcz to druga najważniejsza inwestycja w województwie pomorskim, którą zaczynamy po rozpoczętej w 2019 r. przebudowie dworca Gdańsk Główny. Dzięki niej, ten odwiedzany codziennie przez tysiące podróżnych obiekt zyska całkowicie nowy wygląd, a poza tym stanie się komfortowy, dostępny i proekologiczny"

- powiedział w komunikacie prasowym członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

Przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz sprawi, że stanie się on bardziej dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz bezpieczny. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne i wdrożonych szereg usprawnień takich jak m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia. Ponadto pojawią urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy kasach biletowych, a także toalety dla osób z  niepełnosprawnościami. Na dworcu zostaną zastosowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Z kolei nad poprawnym działaniem wszystkich urządzeń i instalacji oraz optymalizacją zużycia mediów będzie czuwał system BMS (Building Management System).

W bezpośrednim otoczeniu dworca zostaną ułożone nowe chodniki, a przy wejściu głównym do holu dworca zaprojektowano stojaki rowerowe.

ESKA XD #026 - MANESKIN, ROLNICY, PLAŻA i PROBLEMY Z KLIMATYZACJĄ
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE