Spis Powszechny 2021 wraca w listopadzie. Udział jest obowiązkowy!

i

Autor: Niek Verlaan

Dzwoni ankieter? Lepiej odbierz! Po spisie powszechnym mieszkańców Pomorza czeka badanie kontrolne

2021-11-09 13:58

Wraz z końcem września zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Pierwszych wyników spisu można spodziewać się już na początku przyszłego roku. Tymczasem od 12 do 24 listopada przeprowadzone zostanie badanie kontrolne Spisu Powszechnego. Badaniu poddanych będzie 100 tys. losowo wybranych mieszkań w całej Polsce. Ankieterzy będą przeprowadzać wywiady wyłącznie telefonicznie.

Urząd Statystyczny sprawdzi, czy Polacy rzetelnie wypełnili spis powszechny. 12 listopada rusza badanie kontrolne, któremu zostanie poddanych 100 tys. losowo wybranych mieszkańców kraju. Ankieterzy z woj. pomorskiego przeprowadzą ponad 6,2 tys. ankiet. -Pytań jest kilka. Najpierw będzie pytanie sondujące, żeby sprawdzić, czy ankieter rozmawia z właściwą osobą, a więc respondent będzie musiał podać swoje imię, nazwisko i datę urodzenia. Potem będą pytania o miejsce zamieszkiwania respondenta w dniu 31 marca 2021 roku, wykształcenie, przynależność narodowo-etniczną oraz o własność mieszkania - mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Badanie kontrolne zostanie przeprowadzone w terminie 12 - 24 listopada 2021 r. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Tylko przez telefon

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą tylko pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym. Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.

Bezpieczne dane

Podobnie jak w przypadku spisu powszechnego, badanie kontrolne będzie przeprowadzone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestniczącym w nim respondentom. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Tak samo, jak podczas samego spisu, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .

Nowoczesne metody spisu

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma wpływ na szybkość opracowywania danych.

Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r. Zaprezentowane będą dane wstępne dla całej Polski dotyczące m.in.: liczby ludności wg płci i wieku, liczby budynków, liczby i powierzchni użytkowej mieszkań.

Pierwsze dane wstępne, dotyczące poszczególnych województw, zostaną opublikowane w kwietniu 2022.