Szpital

i

Autor: Gdańsk.pl

Zdrowie

Duże zmiany w szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku. Liczba miejsc w oddziałach będzie zmieniona

2023-03-31 8:35

Zmienia się system w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku. Oddział zamknięty zostanie zmniejszony do 30 łóżek, w zamian za to powstanie nowy oddział dzienny na 45 łózek. Różnice w „zabranych” łóżkach z oddziału w Gdańsku zrekompensuje łózka z wyremontowanego i powiększonego oddziału w Starogardzie Gdańskim.

Od dłuższego czasu słyszymy że oddziały szpitali psychiatrycznych pękają w szwach. Nie inaczej jest na Pomorzu. Jednym z największych problemów jest brak kadr, szczególnie z zakresu psychiatrii dziecięcej. Tych na całe Pomorze jest zaledwie kilkunastu. Jako pierwsi temat opisali dziennikarze z portalu Zawsze Pomorze.

Jeden oddział zostanie zmniejszony, by drugi mógł być powiększony

W szpitalach psychiatrycznych na Pomorzu szykują się spore zmiany. Gdański oddział zamknięty zostanie zmniejszony z 46 do 30 łózek. W zamian za to w Gdańsku pojawi się nowy oddział dzienny z około 45 łóżkami.

Ta zmiana polega na przewartościowaniu systemu, który ma działać w taki sposoby, by tylko Ci najbardziej potrzebujący trafiali na oddział zamknięty, który wymaga opieki większej liczby personelu. Dzięki temu pracownicy szpitala psychiatrycznego będą w stanie lepiej i efektywniej pomagać większe liczbie ludzi. W większości przypadków pobyt na oddziale dziennym jest wystarczający, a kontakt z rodziną, czy powroty na weekendy do domu mogą pomagać złapać potrzebny oddech podczas leczenia.

Oprócz tego liczba miejsc, która zostanie „zabrana” oddziałowi zamkniętemu w szpitalu na gdańskim Srebrzysku zbalansuje się z nowopowstałymi w Starogardzie Gdańskim. Tam w nowo wyremontowanych budynkach pojawi się o 16 więcej łózek. Pacjenci oddziałów zamkniętych uzyskają więc większy komfort.

Zmiany mają być wprowadzane w wakacje, wtedy to cały system ma zostać przewartościowany i mieć czas by zacząć działać. Ten czas nie jest przypadkowy. Wszyscy chcą przygotować się na trudy września i października, kiedy to powrót do szkoły dla wielu osób wiąże się z bardzo stresującymi przeżyciami.

Oprócz tego w całym województwie wzmacnia się również psychologiczna opieka ambulatoryjna. Chodzi tu o doraźną pomoc, konsultacje psychologiczną, która ma pomóc ludziom w ich lokalnym środowisku. To z kolei ma sprawić, że do szpitali psychiatrycznych będą trafiać osoby, dla których ta pomoc jest śmiertelnie potrzebna. W całym województwie Pomorskim funkcjonuje obecnie ponad 20 takich punktów.

Bestia z Torunia skrzywdziła jej syna. Wstrząsające słowa matki ofiary
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE