Bezcenne dokumenty trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. „To wyjątkowa historia okrętu ORP Błyskawica”

2021-09-10 8:29
Bezcenne dokumenty.
Autor: Dominika Bakura

Bezcenny zbiór dokumentów z Błyskawicy powrócił do Gdyni. Wśród zachowanych artefatków jest m.in ponad 80-letni dziennik, który zawiera rozkazy regulujące pierwsze dwa lata służby ORP Błyskawica. - Książka jest w świetnym stanie - mówi Wirginia Węglińska, kierownik działu historyczno-naukowego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Odzyskany dokument ukazuje okrętową rutynę z dwóch pierwszych przedwojennych lat służby. Razem z Błyskawicą opuścił teren RP pod koniec sierpnia 1939 roku.  

– Mamy tutaj w dzienniku rozkaz numer jeden z 25 listopada 1937 r. Rozkaz ten mówił o podniesieniu bandery na ORP Błyskawica. Po raz pierwszy jest tutaj wymieniony skład załogi, która została zaokrętowana – dodaje Wirginia Węglińska.

Dokumentami dysponował były marynarz. Do Polski przywiózł je w latach 80-tych.

– Jadąc na głębokie Podlasie nie przypuszczaliśmy, że będziemy mieli do czynienia z oryginałami. Tymczasem to naprawdę były te dokumenty – dodaje Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych.

Zbiór ma posłużyć nie tylko badaczom. Dzięki tym dokumentom, wiele rodzin będzie mogło poznać historie swoich przodków, którzy służyli na ORP Błyskawicy. Co więcej – w przejętym zbiorze są również wojenne zapiski z okrętów Piorun, Wilk czy Dragon.

– Wkrótce bezcenne dokumenty zostaną udostępnione na pokładzie legendarnego niszczyciela w formie elektronicznej – konkluduje Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE