Akcja "Karmnik" w gdańskim zoo. Ptaki są dokarmiane i obrączkowane

2021-12-21 19:30

Gdański ogród zoologiczny dołącza do akcji "Karmnik". Ogólnokrajowa inicjatywa dokarmiania i obrączkowania ptaków, odbywa się przez całą zimę, czyli w okresie, gdy ptactwo koncentruje się przy karmnikach poszukując łatwo dostępnego pokarmu.

- To jest projekt konstruowany przez ornitologów i obrączkarzy. Ta akcja skupia się na ptakach przylatujących do karmnika i na badaniu tych ptaków. Badamy jaki jest skład gatunkowy, udział płci danego gatunku, jak zmieniają się w ogóle gatunki w karmniku podczas sezonu zimowego - mówi Sabina Buczyńska, ogólnopolska koordynatorka akcji "Karmnik" i edukatorka gdańskiego zoo, które przyłącza się do inicjatywy nie po raz pierwszy.

- Przylatują przede wszystkim sikorki bogatki. One też stanowią większość ptaków, które korzystają z dokarmiania. Na drugim miejscu będą dzwońce, modraszki, czyże i mazurki. Pochwalę się też, że jak się okazuje, gdańskie zoo jest jednym z najbogatszych w gatunki karmników w kraju. Wpływa na to chociażby sprzyjające środowisko dookoła - dodaje edukatorka.

Karmnik w gdańskim ogrodzie zoologicznym jest też jednym z nielicznych w Polsce, gdzie przylatują trznadle oraz jedynym, który uchwycił zimorodka. Najbliższe spotkanie edukacyjne odbędzie się 16 stycznia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE