4 mln złotych dla Uniwersytetu Gdańskiego na walkę z koronawirusem. Na uczelni powstanie nowoczesne laboratorium

2020-11-18 14:12 as
laboratorium
Autor: pixnio.com

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Uniwersytetowi Gdańskiemu dotację celową z budżetu państwa w wysokości 4 mln zł na adaptację infrastruktury dla potrzeb utworzenia laboratorium z podwyższonym stopniem bezpieczeństwa (klasa BSL-3+). Laboratorium będzie zajmowało się badaniem wirusa SARS-CoV2. Będzie to drugie tego typu laboratorium w Polsce.

Plan modyfikacji oraz wniosek o dotację, przygotowany przez prof. Bieńkowską-Szewczyk, zostały złożone przez Uniwersytet Gdański w lipcu br. Kwota 4 mln. złotych pozwoli na podwyższenie stopnia bezpieczeństwa biologicznego jednego z laboratoriów na MWB UG i GUMed do poziomu BSL-3+ (ang. Biosafety Level 3+).

- Jesteśmy przygotowani do kontynuowania badań, które mają pogłębić wiedzę nad koronawirusami. Przyznanie nam dotacji uznajemy za potwierdzenie wysokiego poziomu naszych jednostek badawczych. Odpowiednie finansowanie projektu przyczyni się do przyśpieszenia prac – mówi profesor Krzysztof Bielawski, pełniący obowiązki rektora UG.

Wirusologia molekularna jest dziedziną rozwijaną w Gdańsku od ponad 25 lat, od początku powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Wirusolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego mają w tym zakresie osiągnięcia na skalę światową. W tym czasie zrealizowano kilkadziesiąt projektów z dziedziny wirusologii, finansowanych z polskich i międzynarodowych grantów zdobywanych przez naukowców z Wydziału.  Prace prowadzone są m.in. nad wirusami grypy, herpeswirusami, wirusami zapalenia wątroby typu B i C, wirusem Zika i wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Obecnie dwa laboratoria UG pracują w podwyższonym systemie bezpieczeństwa BSL-2.  Przejście jednego z nich na system BSL-3+ umożliwi pełen zakres prac z patogenami wirusowymi przenoszonymi drogą powietrzną.