2700 płazów uratowali gdańscy leśnicy. To rekord!

2022-05-11 12:57
ropuchy
Autor: www.piqsels.com

Dwa razy więcej płazów niż przed rokiem uratowali gdańscy leśnicy. W ramach corocznej akcji, pracownicy nadleśnictwa przenosili na drugą stronę ulicy Spacerowej żaby, ropuchy i traszki. Efekt? Zdecydowanie przerósł ich najśmielsze oczekiwania. W nieco ponad miesiąc udało się uratować przeszło 2700 płazów.

Przyczyn wzrostu populacji żab, traszek i ropuch może być kilka. -Program ratowania płazów w Gdańsku trwa od kilku lat, być może dlatego populacja stała się większa i mocniejsza. Być może też płazom spodobały się stawy, odnowione w ramach programu małej retencji leśnej. Teraz mają tam one zdecydowanie lepsze warunki do życia i rozmnażania się -mówi Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk.

Żaby i ropuchy, choć żyją w środowisku lądowym, rozmnażają się w wodzie. Wiosną wiele z nich w drodze do stawu musi pokonać ruchliwe ulice... a to często kończy się źle. By zapobiec masowemu ginięciu płazów pod kołami samochodów, leśnicy ustawiają wzdłuż jezdni specjalne osłony oraz pojemniki do łapania zwierząt. Pułapki są monitorowane przez leśników i wolontariuszy trzy razy dziennie, a złapane do nich płazy – przenoszone na drugą stronę jezdni, w kierunku stawów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE