Brudnica

i

Autor: Piotr Gawęda

15 tys. ha pomorskich lasów - zagrożone! Powód? Brudnica mniszka

2022-05-12 14:36

15 tys. ha pomorskich lasów - zagrożone! Powodem jest brudnica mniszka - szkodnik, który atakuje sosny i finalnie może przyczynić się do obumarcia setek drzew. By temu zapobiec - samoloty rozpylą specjalny środek. Obloty w okolicach Borów Tucholskich zaplanowano na przełom maja i czerwca.

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew. Cechuje ją wysoka rozrodczość.

- Wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo. Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny - tłumaczy Paweł Szymański z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Rozpylany przez samoloty środek nie jestem zagrożeniem dla innych zwierząt.

- Środek ten jest pełni bezpieczny dla pszczół, dla innych zwierząt, dla ludzi. W momencie jednak jego podawania, wprowadzimy zakaz wstępu do lasu, by móc spokojnie przeprowadzić cały ten proces - dodaje Szymański.

Największa gradacja brudnicy miała miejsce w Polsce w latach 70-tych. Wówczas opryskiem objęto 2 mln ha lasów. Do wykonania zabiegów użyto wtedy 159 samolotów i 23 śmigłowce. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE