Zadbaj o seniora w swoim otoczeniu! Pomogą w tym "bransoletki życia" [AUDIO]

2020-02-07 16:42
Bransoletka życia dla seniorów z kujawsko-pomorskiego
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Bransoletka życia dla seniorów z kujawsko-pomorskiego

"Bransoletki życia" ratują je dosłownie. Dzięki urządzeniu pomoc przyjdzie na czas. Wystarczy dotknąć guzika SOS albo zadziała czujnik upadku, a pracownik telecentrum zawiadomi pogotowie. Przykładów pomocy "w samą porę" jest coraz więcej, odkąd działa w regionie system teleopieki z opaskami życia dla seniorów. Od roku korzysta z nich 210 osób w Toruniu, Bydgoszczy i wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego.

Do tej pory był to pilotaż. Potrzeby są znacznie większe. Jeżeli program teleopieki domowej ruszy w tym roku, będą mogły z niego skorzystać nawet 3 tysiące osób z kujawsko-pomorskiego.

Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu - informuje marszałek województwa Piotr Całbecki.

Opaski, które są najbardziej charakterystycznym elementem programu, posiadają czujnik upadku, który pozwala szybko wezwać pomoc w sytuacjach zagrożenia życia. Senior sam też może włączyć sygnał. Ten przesyłany jest do centrum operacyjnego. Nie ma nawet problemu z ładowaniem urządzenia - o tym, że baterie się rozładowały, przypomni automat z komunikatem głosowym.

Posłuchaj, co o zaletach bransoletki życia mówią seniorki:

W Toruniu miałoby powstać centrum zarządzające systemem teleopieki. Uzupełnieniem będzie wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Będą pomagać w robieniu zakupów i sprzątaniu domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, załatwianiu spraw w urzędach czy dotarciu do lekarza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE