Wspieraj walkę z COVID-19 i odlicz darowiznę od podatku

2020-11-13 19:42

Każdy, kto do końca roku przekaże darowiznę na rzecz walki z pandemią koronawirusa, będzie mógł ją odliczyć w podwójnej wysokości od dochodu. Darowizny dla potrzebujących, którzy walczą z pandemią COVID-19, np. szpitali, będzie można odliczyć od dochodu na preferencyjnych zasadach. Pierwotnie, zgodnie z ustawą, miało to dotyczyć jedynie darczyńców, którzy do końca września przekazywali środki potrzebującym. Ustawodawca postanowił wydłużyć ten termin. Nowelizacja w tej sprawie została już uchwalona przez Sejm.

Darowiznę przekazaną do końca roku, można odliczyć od dochodu w podwójnej wysokości, do 31 marca 2021 r. - w wysokości 150 procent wysokości darowizny, po tym terminie (do końca pandemii) – 100 procent. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt, jak i przedsiębiorcy odprowadzający PIT według skali, podatek liniowy albo ryczałt. Takie rozwiązanie przysługuje także spółkom rozliczającym CIT.

Co może stanowić przedmiot darowizny?

Zgodnie z zapisem w ustawie: sprzęt medyczny, maseczki, przyłbice, środki dezynfekcyjne, ale także samochody do transportu chorych czy przekazane potrzebującym posiłki. Odliczenie darowizny w podwójnej wysokości dotyczyć będzie także tych, którzy wspierają szkoły i przekazują im sprzęt do nauki zdalnej. W tym wypadku trzeba spełnić dwa warunki:

  • sprzęt nie może mieć więcej niż trzy lata
  • darowizna musi się odbyć za pośrednictwem organu prowadzącego placówkę – w przypadku placówek publicznych zlokalizowanych w Toruniu organem prowadzącym jest Gmina Miasta Toruń

Podstawą do odliczenia darowizny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego - nie jest potrzebne dodatkowe oświadczenie obdarowanego o jej darowizny. W przypadku darowizny innej niż pieniężna, jej przekazanie potwierdza dokument, z którego wynika wartość darowizny (np. pisemna lub notarialna umowa darowizny). Niezbędne jest również oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?
Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem