Tylko TAK oznacza zgodę! W Toruniu trwają przygotowania do akcji "Nazywam się Miliard/One Billion Rising"

2020-02-06 18:26
Toruń po raz kolejny dołącza do akcji Nazywam się Miliard/One Bilion Rising!
Autor: materiały prasowe Toruń po raz kolejny dołącza do akcji "Nazywam się Miliard/One Bilion Rising"!

Będą tańczyć i sprzeciwiać się gwałtom i przemocy seksualnej wobec kobiet. "Nazywam się Miliard/One Billion Rising" odbędzie się po raz ósmy na świecie. Toruń przyłącza się od 2015 roku. Finał akcji nieprzypadkowo 14 lutego, o godzinie 17.30 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Wcześniej organizatorki zapraszają na trzy próby.

Co roku dany kraj czy miejscowość wybierają temat. Może to być przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, itp.


W 2020 roku mamy kontynuację tematu zgody na kontakty intymne. Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste - podkreśla fundacja Feminoteka, koordynatorka akcji w Polsce. I powołuje się na badania, które pokazują olbrzymią skalę zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet, czyli około półtora miliona, w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

Dlatego wspólny taniec jest wyrazem solidarności i wsparcia z tymi kobietami i dziewczynami.

Będziemy tańczyć, ale oczywiście ten, kto się nie czuje na tyle odważny, silny, czy nie ma po prostu ochoty na taniec, może się też przyłączyć, być obok, stanąć przy nas i to już będzie duży wyraz solidarności - przekonuje Joanna Suchomska, współorganizatorka "Nazywam się Miliard/One Billion Rising" w Toruniu.


Kto przychodził na poprzednie edycje? Nie tylko młode kobiety 20 i 30 plus, są z nami seniorki, młodzież i faceci, przecież to nie jest akcja dla samych kobiet. Są i przypadkowe osoby, które się przyglądają albo ci, którzy dowiedzieli się o akcji na ostatnią chwilę. Zapraszamy wszystkich na finał, także na wcześniejsze próby.

Najbliższa już w sobotę (8.02) o 17.00 w budynku Domu Muz przy ul.Podmurnej. Kolejna 12 lutego w Uniwersyteckim Centrum Sportowym, początek o 20.30. I ostatnia w same walentynki o 16.30, ponownie przy ul.Podmurnej. Finał rozpocznie się godzinę później pod Kopernikiem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE