Operacja z robotem

i

Autor: Pixabay

Nauka i medycyna

Robot operował w Toruniu. To Pierwsza taka operacja w mieście

2023-07-22 11:14

Zespół chirurgów urologów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu 19 lipca wykonał pierwszą operację za pomocą robota chirurgicznego. Chirurdzy urolodzy usunęli mężczyźnie nowotwór gruczołu krokowego.

Nowoczesna medycyna

To wybitnie zaawansowana technologicznie aparatura, która umożliwia przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych a co za tym idzie, małoinwazyjnych operacji, a nawet wykonanie zabiegów operacyjnych na odległość. O wyjątkowości tej metody przekonali się uczestniczy środowej konferencji prasowej w szpitalu na Bielanach podczas transmisji części zabiegu na żywo.

Ambitne plany

Jak poinformował zebranych naczelny lekarz placówki prof. Marek Jackowski, pełne wykorzystanie możliwości maszyny umożliwiają wchodzące w życie 1 sierpnia zmiany w finansowaniu tego rodzaju procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Do tej pory NFZ finansował jeśli chodzi o chirurgię robotyczną tylko prostatektomię. Teraz będą to także chirurgia nowotworów jelita grubego i ginekologia onkologiczna. W całym kraju działa obecnie 30 certyfikowanych robotów. Jesteśmy tu trochę w ariergardzie, bo np. w Rumunii jest 50, w Czechach 40. Teraz będziemy mogli przyspieszyć by zapewnić pacjentom jak najlepsze leczenie w postaci małoinwazyjnej chirurgii. Myślę, że w WSZ będziemy wykonywali około stu tego typu operacji rocznie.

Coraz bardziej bezpieczne zabiegi

Obecny na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki dodał: Cieszę się, że w Szpitalu Zespolonym powstały już trzy zespoły, które są gotowe operować z użyciem tej aparatury. Dla wielu pacjentów oznacza to ograniczenie możliwości wystąpienia komplikacji pooperacyjnych, szansę na pełne wyleczenie i normalne funkcjonowanie. Po to budowaliśmy nowy kompleks lecznicy, żeby go wypełnić tego rodzaju procedurami.

Drugi taki robot w województwie

Trzeba zaznaczyć, że to już druga tego typu inwestycja medyczna w regionie. Wcześniej, jesienią 2022 roku, robot operacyjny trafił do Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Koszt jednego takiego urządzenia oznacza wydatek rzędu 15 milionów złotych.