Zapora we Włocławku

Problemy z włocławską zaporą? Jej remont utrudni przepływ Wisły [GALERIA]

2023-11-13 9:56

W związku z remontem progu stabilizującego dolne stanowisko Stopnia Wodnego Włocławek w okresie od 16 do 20 października 2023 r. codziennie w godzinach 08:00 do godz. 12:00 nastąpi wstrzymanie przepływu wody przez stopień, poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zapora we Włocławku

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Każde zatrzymanie przepływu spowoduje obniżenie poziomu wody na Wiśle o około 1,5 metra w rejonie Włocławka i około 1 metra w rejonie Torunia. Pogorszenie warunków do żeglugi poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku będzie utrzymywało się do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu.

Wisła jeszcze naturalna

Wisła to ostatnia duża rzeka Europy, którą można jeszcze nazwać naturalną. Od swoich źródeł w Beskidzie Śląskim, gdzie w miejscowości Wisła spotykają się Biała i Czarna Wisełka, aż do ujścia Zatoki Gdańskiej stanowi zróżnicowany biologicznie korytarz ekologiczny. Zlewnia Wisły zajmuje 53,9% powierzchni naszego kraju.

Krajobraz znacznej części Wisły jest ostatnim tego typu krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej rzeki w Europie. Rozgałęzione koryto, szereg wysp, piaszczystych łach i starorzeczy tworzą harmonię i piękno- niespotykane wobec zmian dokonanych przez ludzi na rzekach już uregulowanych. Obok Bagien Biebrzańskich i Puszczy Białowieskiej środkowy odcinek Wisły pomiędzy Zawichostem a Płockiem stanowiący do dziś przykład unikatowego krajobrazu naturalnej dużej rzeki, jest jednym z najcenniejszych zespołów ekosystemów w Europie. Dolina Wisły została podzielona na trzy odcinki Wisła Górna, Środkowa i Dolna nie tylko na swoje zróżnicowanie hydrologiczne i przyrodnicze, ale także kulturowe.

Kaskada Dolnej Wisły

Zapora włocławska została ukończona pół wieku temu. Miała być częścią wielkiej całości - Kaskady Dolnej Wisły. Zaporę ukończono jako pierwszą, gdyż wody jej zalewu tzw. Kanałem Centralnym miały być przerzucane wzdłuż działu wodnego Odry i Wisły z powrotem na południe. Socjalizm upadł, ale hydrotechnicy nadal poszukiwali możliwości spełnienia swoich radykalnych planów.

W ostatnich latach medialna kampania zwolenników jak i przeciwników budowy kolejnej tamy przybrała jeszcze na sile. Czasu na dyskusję jest jednak coraz mniej, bo stan istniejącej Tamy we Włocławku grozi katastrofą budowlaną. Nie inaczej jest także obecnie. W najbliższych dniach postaramy się przybliżyć czytelnikom problematykę stopnia wodnego we Włocławku oraz pokazać pomysły na jej zagospodarowanie...

Natomiast o pięknie Zalewu Włocławskiego pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ